بامیان؛ '۶۰ درصد' مردم زیر خطر فقر

مردی فقیر در بامیان
توضیح تصویر،

والی بامیان می گوید:"اگر کمک بیشتری به بامیان نرسد گرسنگی در آن جا جان شماری زیادی را تهدید خواهد کرد"

مقام های محلی در ولایت بامیان، در مرکز افغانستان می گویند بیش از ۶۰ درصد مردم این ولایت زیر خط فقر زندگی می کنند و کمک های بیشتری باید به این ولایت فرستاده شود.

حبیبه سرابی والی بامیان در گفتگویی با بی بی سی گفت که این آمار را سازمان های وابسته به سازمان ملل متحد در اختیار او گذاشته است.

خانم سرابی افزود که اگرچه این آمار بسیار دقیق نیست، اما تا حد زیادی فقر گسترده در بامیان را نشان می دهد.

خانم سرابی گفت اگر کمک های غذایی به مردم بامیان نرسد، مشکل کمبود مواد غذایی در منطقه جان شمار زیادی از مردم این ولایت را بیشتر تهدید خواهد کرد.

والی بامیان گفت: "از عواملی که باعث به وجود آمدن فقر در بامیان می شود، وضعیت جغرافیایی، سردی هوا و راه های صعب العبوری است که بر اقتصاد بامیان تاثیر منفی می گذارد."

والی بامیان می گوید برای مبارزه با کمبود مواد غذایی در این ولایت نزدیک به شش هزار تن گندم نیاز است که تا هنوز بخش عمده آن به این ولایت نرسیده است.

خانم سرابی گفت: "مقداری مواد غذایی که برای ما رسیده بود ما آن را در مناطق دور افتاده تر فرستادیم. البته ما منتظریم که مقداری مواد غذایی دیگر هم به ولایت بامیان برسد، در غیر آن به طور یقین با مشکل مواجه می شویم."

توضیح تصویر،

خانم سرابی گفت تا حال به برخی مناطق بامیان هیچ کمکی نرسیده است

او گفت تا حال به برخی مناطق بامیان هیچ کمکی نرسیده است. مرکز بامیان از جمله این مناطق است، جایی که فقیرترین خانواده های بامیان در مغاره ها زندگی می کنند.

خانم سرابی گفت حدود ۲۰۰ خانواده فقیر و نیازمند بامیانی در غار هایی در نزدیکی پیکره های بودا در مرکز بامیان زندگی می کنند.

پیش از این برخی از سازمان های امدادرسان جهانی اعلام کرده بودند که در زمستان امسال بیش از ۹ میلیون نفر در افغانستان با خطر فقر شدید رو به رو هستند.