در افغانستان ۲۷ قاچاقچی محکوم به زندان شد

مواد مخدر
Image caption افغانستان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر جهان است

دادگاه ویژه مبارزه با مواد مخدر افغانستان می گوید ظرف سه ماه اخیر ۲۷ قاچاقچی را محکوم به زندان کرده و همچنین بیش از دو و نیم تن مواد مخدر توسط نیروهای ویژه مبارزه علیه مواد مخدر از بین برده شده است.

سریر احمد برمک، سخنگوی این دادگاه گفت شماری از این قاچاقچیان کارمندان دولت هستند. تنها یک شهروند نیجریه ای نیز درمیان محکومانی است که به ۱۰ تا ۱۷ سال زندان محکوم شده اند.

آقای برمک گفت چهارتن از کارمندان دولت که قصد داشتند هیروئین را از کابل به خارج قاچاق کنند، هرکدام به ۱۶ سال زندان و پرداخت بیش از یک میلیون افغانی (معادل ۲۰ هزار دلار) جریمه نقدی محکوم شدند.

او از ذکر نام و مقام آنان خودداری کرد اما گفت آنها هیروین را در میان سنگهای کاویده شده لاجورد ، جابجا کرده و می خواستند آنرا به خارج پست کنند، اما در اداره پست باز داشت شدند.

آقای برمک گفت سه مامور امنیتی هم شامل افراد محکوم هستند، اما او جزئیات بیشتری در باره آنها ارائه نکرد.

آقای برمک همچنین گفت ظرف سه ماه گذشته عده ای از قاچاقبران عمده مواد مخدر نیز باز داشته شده اند که پرونده آنها درحال بررسی است.

او گفت در حال حاضر بیش از ۱۷۰ پرونده دیگر در ارتباط با قاچاق مواد مخدر در دادگاه ویژه مبارزه با مواد مخدر تحت بررسی است.

این دومین باری است که دادگاه ویژه مواد مخدر فهرست طویلی از محکومان را اعلام می کند.

مردم افغانستان با استقبال از محاکمه قاچاقبران مواد مخدر، سوالی را نیز می پرسند و آن اینکه چرا قاچاقبران عمده مواد مخدر در میان این محکومان نیستند.

افزایش تولید و قاچاق مواد مخدر از مواردی است که سبب بیشتر شدن انتقاد هایی از سوی جامعه جهانی بر دولت افغانستان شده است، در آخرین مورد از این انتقاد ها هیلاری کلنتون وزیر خارجه دولت اوباما، دولت افغانستان را "دولت تخدیر" خواند.

اما مقام های افغان می گویند در مناطقی که تحت تسلط کامل دولت است کشت خشخاش و تولید مواد مخدر کاهش یافته است.

مطالب مرتبط