مجلس نمایندگان افغانستان: تاخیر انتخاب غیر قانونی است

مجلس نمایندگان
Image caption قانون اساسی افغانستان تصریح کرده است که دوران کاری رئیس جمهوری در جوزا/خرداد سال پنجم به پایان می رسد و 30 تا 60 روز قبل از آن باید انتخابات برگزار شود

مجلس نماینده گان افغانستان به تاخیر افتادن برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را مخالفت صریح با قانونی اساسی این کشور اعلام کرده است.

صالح محمد سلجوقی دبیر مجلس نمایندگان در یک گفتگو با بی بی سی گفت مجلس نمایندگان از برنامه تاخیر انتخابات حمایت نمی کند.

دبیر مجلس نمایندگان می گوید، پارلمان افغانستان به این نظر است که عدم رعایت قانون اساسی در این کشور سبب سلب اعتماد مردم و ایجاد بحران می شود و حکومت به عنوان نهاد حافظ و حامی قانون باید آنرا رعایت کند.

قانون اساسی افغانستان تصریح کرده است که دوران کاری رئیس جمهوری در جوزا/خرداد سال پنجم به پایان می رسد و دولت باید 30 تا 60 روز قبل از آن انتخابات را برگزار کند.

کمسیون مستقل انتخابات افغانستان در چهاردهم ماه جنوری / ژویه اعلام کرد که به دلیل ادامه ناامنی ها در مناطق جنوب و شرق این کشور برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در بهار سال 1388 نا ممکن خواهد بود.

این خبر در حالی اعلام شد که پیش از آن کمسیون مستقل انتخابات از اجرای موفقانه برنامه ثبت نام برای شرکت در انتخابات خبر داده بودند.

اعلام این خبر مصادف تعطیلات سالانه مجلس بود.

مقام های کمسیون انتخابات در هفته های گذشته اعلام کردند که برنامه ثبت نام رای دهندگان در اکثر مناطق با موفقیت به پایان رسیده و به مشکل خاصی بر نخورده است.

اما آمادگی رای دهندگان تنها یکی از مسایل است، کمیسیون مستقل انتخابات تاکید دارد که به دلیل کمبود بودجه و مشکلات دیگر از جمله بسته بودن راه های اکثر روستاها در فصل زمستان، این امکان را نمی دهد که کمیسیون بتواند در بهار برای برگزاری انتخابات آماده باشد.

مسئولان کمیسیون انتخابات می گویند در این صورت ممکن است عده از مردم از شرکت در انتخابات محروم شوند و مشروعیت انتخابات مورد سوال قرارگیرد.

نهاد های بین المللی از جمله سازمان ملل متحد نیز تلاش می کند افغانستان را در برگزاری انتخابات آینده کمک کند. چندی پیشکای آیده فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل در افغانستان از جامعه جهانی خواست که از انتخابات آینده ریاست جمهوری این کشور حمایت سیاسی کند.

کای آیده، در یک نشست خبری در کابل گفت این انتخابات با چالش های زیادی روبرو است و به حمایت نیرومند بین المللی نیاز دارد.

آقای آیده گفت برای تامین ثبات در افغانستان برگزاری انتخابات اهمیت زیادی دارد.

او همچنین تاکید کرد که انتخابات آینده ریاست جمهوری باید به گونه "آزاد و بی طرفانه" برگزار شود.

حکومت درکار مجلس دخالت می کند

مجلس نمایندگان افغانستان در آغاز چهارمین سال کاری خود می گوید دخالت های مشخص از جانب حکومت سبب شده تا این نهاد تقننی و نظارتی نتواند نقش موثری در معادلات سیاسی افغانستان داشته باشد.

آقای سلجوقی گفت:" مسئولان حکومتی وقتی وزرا را برای رای اعتماد به مجلس می فرستد، از احساسات و وابتسگی های نمایندگان پارلمان استفاده کرده اند، مثلا اگر وزیری که برای جلب رای اعتماد معرفی شده از جنوب بوده یا همچنین از شمال یا مرکز افغانستان سعی شده است آرا نمایندگانی که با وزیر از یک سمت یا استان هستند به نفع او جلب شود."

آقای سلجوقی می گوید با این که در سال چهارم کاری خود مجلس نمایندگان با چالش های بزرگی مواجه است ولی این مجلس تلاش می کند که نقش نظارتی خود را بر قوه مجریه افزایش دهد.

دبیر مجلس نمایندگان گفت در سالهای گذشته پارلمان افغانستان در عرصه تصویب قوانین موفقانه عمل کرد اما در عرصه نظارت بر کارکرد حکومت نتوانست توقعات مردم را برآورده کند.

مطالب مرتبط