نیویورک تایمز: اوباما از کرزی چه می خواهد

نیویورک تایمز

روزنامه نیویورک تایمز در شماره امروزش مطلبی درمورد افغانستان چاپ کرده که در آن آمده است ممکن است حامد کرزی مانع بالقوه برای رسیدن آمریکا به اهدافش تلقی شود.

هلن کوپر در این مقاله نوشته است مقام های آمریکایی می گویند، گسترش فساد در دولت حامد کرزی سبب افزایش تولید و قاچاق مواد مخدر و همچنین افزایش فعالیت مجدد شورشیان شده است.

نیویورک تایمز مشخصا از جوزف بایدن معاون اوباما و ریچارد هالبروک نماینده ویژه اوباما به افغانستان و پاکستان به عنوان کسانی نام برده است که از آقای کرزی می خواهند بیشتر کار کند.

به نوشته نیویورک تایمز مقام های کاخ سفید موضع دولت جدید آمریکا را مجزا از موضع دولت جورج بوش می دانند، آقای بوش هر دو هفته یکبار از طریق کنفرانس ویدیویی با حامد کرزی در کابل تماس بر قرار می کرد و به نقش آمریکا در باز سازی افغانستان ونهاد های مدنی آن تاکید می کرد.

کاخ سفید می گوید حالا آمریکا به جای آنکه با دولت مرکزی افغانستان کار کند با مقام های محلی در ولایات همکاری کند و همچنین به جنگ علیه شورشیان متمرکز خواهد شد و کمک به بازسازی و ملت سازی را به متحدان اروپایی خود واگذار خواهد کرد.

نیویورک تایمز همچنین به نقل از رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا نوشته است:" آمریکا به اندازه کافی پول وقت و شکیبایی ندارد تا اهداف بلند پروازانه را در افغانستان تعقیب کند، اگر هدف آمریکا ساختن یک کشور آیده آل باشد، بازنده خواهد شد. "

در مقاله نیویورک تایمز همچنین آمده است که هفته گذشته رابرت گیتس گفت که اهداف پیشین آمریکا در افغانستان بیش از حد گسترده و دراز مدت بود.

به نوشته نیویورک تایمز این اظهارات تفاوت دیدگاه کنونی کاخ سفید را نسبت به دیدگاه دولت بوش نشان می دهد.

در همین حال ریچارد هالبروک نماینده اوباما در امور افغانستان و پاکستان آماده سفر به منطقه است، به نوشته نیویورک تایمز هالبروک از رئیس جمهور افغانستان خواهد خواست تا کار های بیشتری را در مبارزه با فساد انجام دهد.

دستیاران آقای هالبروک می گویند، کمک بیشتر آمریکا وابسته به تلاش بیشتر دولت افغانستان است.

در سال 2009 میلادی آقای کرزی با انتخابات روبروست، هنوز معلوم نیست که آقای اوباما و دستیارانش از نامزدی آقای کرزی در این انتخابات حمایت خواهد کرد یانه؟

نیویورک تایمز در مقاله امروز خود به نقل از دستیاران اوباما نوشته است، دولت آمریکا ابتدا می خواهد ببیند که آقای کرزی به تقاضا های ایالات متحده آمریکا و متحدان ناتو پاسخ دهد یانه، از جمله این تقاضا ها دستگیری نزدیکان از جمله برادر ناتنی آقای کرزی است که متهم به دست داشتن در قاچاق مواد مخدر است.

نیویورک تایمز همچنین نوشته است که جوزف بایدن معاون اوباما که میانه خوبی با آقای کرزی ندارد، پس از بازگشت از افغانستان وضعیت در آن کشور را واقعا آشفته و در هم و برهم توصیف کرد.

نیویورک تایمز در پایان مقاله خود به نقل از مقام های آمریکایی نوشته است:" طالبان فعالیت های خود در شرق و جنوب افغانستان را افزایش می دهند و آمریکا گزینه دیگری ندارد جز این که مبارزه مسلحانه با آنها را در محور توجه خود قرار دهد."

این روزنامه همچنین از قول یک منبع آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود نوشته است که آمریکا به همکاری های خود در عرصه های غیر نظامی کاملا پایان نخواهد و مبارزه با القاعده باید در صدر دستور کار کاخ سفید باشد.

مطالب مرتبط