12:52 گرينويچ - چهارشنبه 28 ژانويه 2009 - 09 بهمن 1387

اوباما از رئیس جمهوری افغانستان 'حمایت می کند'

اوباما

کاخ سفید می گوید که اوباما از رئیس جمهور افغانستان حمایت می کند

کاخ سفید می گوید که باراک اوباما از حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان حمایت می کند اما تایید کرد که دولت تازه آمریکا درحال بازبینی استراتژی مربوط به افغانستان است.

رابرت گیبز سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه پس از آنکه نیویورک تایمز گزارش داد رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد با حامد کرزی جدی تر برخورد کند گفت: "بازبینی سیاست (مربوط به افغانستان) ادامه دارد تا موفقیت ما در آن ناحیه تضمین شود، اما این فرآیند هنوز تکمیل نشده است."

او افزود: "ثانیا ما از رئیس جمهور افغانستان که به طور دموکراتیک انتخاب شده حمایت می کنیم."

مقاله نیویورک تایمز می گفت که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا رویکرد تازه ای در قبال افغانستان اتخاذ خواهد کرد که در آن بیشتر بر اهداف نظامی تاکید خواهد شد تا کمک های توسعه، و اینکه دولت او حامد کرزی را به دلیل فساد افسارگسیخته یک مانع می بیند.

در این مقاله آمده است مقام های آمریکایی می گویند، گسترش فساد در دولت حامد کرزی سبب افزایش تولید و قاچاق مواد مخدر و همچنین افزایش فعالیت مجدد شورشیان شده است.

سخنگوی کاخ سفید گفت باراک اوباما معتقد است چه در عراق و چه افغانستان "تنها از طریق توسعه دراز مدت و پایدار است که می توان به چرخش اوضاع امید داشت."

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا روز سه شنبه افغانستان را اولویت اصلی ارتش آمریکا اعلام کرد اما گفت که هدف های آمریکا در آنجا باید "محدود" باشد.

وی در جریان ادای شهادت در کنگره گفت: "نظر شخصی من این است که هدف اصلی ما از جلوگیری از وضعیتی است که در آن افغانستان به عنوان پایگاه تروریست ها و افراط گرایان برای حمله به آمریکا و متحدان ما استفاده شود."

نیویورک تایمز نیز به نقل از رابرت گیتس نوشته بود: " آمریکا به اندازه کافی پول، وقت و شکیبایی ندارد تا اهداف بلند پروازانه را در افغانستان تعقیب کند، اگر هدف آمریکا ساختن یک کشور آیده آل باشد، بازنده خواهد شد. "

در مقاله نیویورک تایمز همچنین آمده بود که رابرت گیتس گفته است که اهداف پیشین آمریکا در افغانستان بیش از حد گسترده و دراز مدت بود.

به نوشته نیویورک تایمز این اظهارات تفاوت دیدگاه کنونی کاخ سفید را نسبت به دیدگاه دولت بوش نشان می دهد.

در همین حال ریچارد هالبروک نماینده اوباما در امور افغانستان و پاکستان آماده سفر به منطقه است، به نوشته نیویورک تایمز هالبروک از رئیس جمهور افغانستان خواهد خواست تا کار های بیشتری را در مبارزه با فساد انجام دهد.

دستیاران آقای هالبروک می گویند، کمک بیشتر آمریکا وابسته به تلاش بیشتر دولت افغانستان است.

در سال 2009 میلادی آقای کرزی با انتخابات روبروست، هنوز معلوم نیست که آقای اوباما و دستیارانش از نامزدی آقای کرزی در این انتخابات حمایت خواهد کرد یا نه.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.