09:05 گرينويچ - جمعه 06 فوريه 2009 - 18 بهمن 1387

رئیس جمهوری افغانستان به آلمان رفت

حامد کرزی

آقای کرزی در این نشست در باره اوضاع کنونی امنیت کشورش سخنرانی خواهد کرد

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان برای شرکت در چهل و پنجمین نشست امنیت جهانی عازم آلمان شده است.

این نشست سه روزه تحت عنوان "ماموریت افغانستان و آینده حمایت از آن" در شهر مونیخ (مونشن) آلمان برگزار می شود، بررسی اوضاع امنیتی افغانستان موضوع محوری گفتگوهای این نشست خواهد بود.

دفتر آقای کرزی در اعلامیه ای در این باره گفته است که رئیس جمهوری افغانستان در این نشست در باره اوضاع کنونی امنیت کشورش صحبت خواهد کرد.

دفتر رئیس جمهوری افغانستان می گوید آقای کرزی در حاشیه این نشست با شماری از رهبران کشورهای شرکت کننده در اجلاس امنیتی مونیخ هم دیدار می کند اما مشخص نکرده است که رئیس جمهوری افغانستان با رهبران کدام کشورها دیدار خواهد کرد.

آقای کرزی را در سفر به آلمان دادفر رنگین دادفر اسپنتا، وزیر امور خارجه و زلمی رسول، مشاور امنیت ملی همراهی می کنند.

این سفر در حالی انجام می شود که شماری از مقامهای سیاسی و نظامی و همچنین رسانه های غربی دولت آقای کرزی را اخیراً به شدت مورد انتقاد قرار دادند.

در تازه مورد رشته انتقادها علیه دولت آقای کرزی، وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون در گزارشی به مجلس سنای این کشور دولت او را "ضعیف ترین" دولت جهان خواند.

پیشتر از آن یاپ د هوپ شفر، دبیر کل سازمان پیمان اتلانتیک شمالی، ناتو، گفته بود که "فساد و بی کفایتی" دولت آقای کرزی به همان اندازه فعالیت شورشیان در بدتر شدن اوضاع این کشور نقش دارد.

اما آقای کرزی در یک نشست مشترک خبری با بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل در کابل این انتقادها را با "عصبانیت" مقامهای غربی به انتقادهای دولت خود در مورد تلفات غیرنظامیان در کشورش مرتبط دانست.

او گفت از سال ۲۰۰۵ به این سو تقریباً هر هفته با فرماندهان ناتو و نیروهای آمریکایی در باره کاهش تلفات غیرنظامیان در جنگ با تروریسم در افغانستان گفتگو کرده است.

اما به گفته او، این فرماندهان به عوض این که راه حلی در این مورد جستجو کنند، با "عصبانیت" واکنش نشان می دهند و با انتقاد از کارکردهای دولت افغانستان او را تحت فشار قرار می دهند.

فساد اداری و ضعف مدیریت در اداره تحت امر آقای کرزی از مهمترین موضوعهای مورد انتقاد عمده ترین متحدان غربی او است.

احتمالاً در این سفر رئیس جمهوری افغانستان بار دیگر موضوع تقویت ارتش و پلیس کشورش را هم مطرح خواهد کرد.

پیش از این هم دولت افغانستان بارها تاکید کرده بود که بجای افزایش نیروهای خارجی در این کشور، نیروهای مسلح داخلی تقویت شوند.

اما علیرغم این درخواست، اخیراً مقامهای آمریکایی اعلام کردند که در سال جاری میلادی ۲۰ تا ۳۰ هزار نیروی نظامی دیگر به افغانستان می فرستند. تا حال بیش از دو هزار سرباز این نیروها در افغانستان مستقر شده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.