06:05 گرينويچ - شنبه 07 فوريه 2009 - 19 بهمن 1387

نشریات کابل: شنبه ۱۹ دلو

نشست امنیتی مونیخ در آلمان، از مهمترین موضوعهای بازتاب یافته در صفحات روزنامه های چاپ امروز کابل است.

این نشست سه روزه روز جمعه، ۱۸ دلو/بهمن با اشتراک هیئت های نمایندگی حدود ۵۰ کشور آغاز به کار کرد و مسائل امنیتی افغانستان بخشی از گفتگوهای این نشست را تشکیل می دهد. حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان هم در این نشست شرکت کرده و آن سخنرانی می کند.

روزنامه دولتی انیس با توجه به همین نشست نوشته که اروپا ناگزیر است با توسعه فعالیت های تروریستی در افغانستان و پاکستان همکاریهای خود را در چارچوب سازمان ناتو افزایش دهد.

به نوشته انیس، آمریکا نیز خواهان شرکت فعال اروپا در مبارزه با تروریسم در افغانستان و پاکستان است. به نظر نویسنده، کشورهای اروپایی به جز بریتانیا، برنامه ای جدی برای مقابله با تروریسم ندارند.

نویسنده سرمقاله انیس همچنین معتقد است که سال ۲۰۰۹ میلادی برای آمریکا برای این که افغانستان را به "گورستان القاعده" مبدل کند، سال دشواری است.

هیواد دیگر روزنامه دولتی نوشته است که در مبارزه با تروریسم باید به مراکز اصلی آموزشی و پناهگاههای تروریستی در "بیرون از افغانستان" تمرکز شود. به نظر هیواد، تروریسم ریشه افغانی ندارد و ریشه های آن باید در بیرون از افغانستان جستجو و هدف قرار داده شود.

این روزنامه همچنین تاکید کرده است که برای تامین امنیت در افغانستان باید ارتش و پلیس این کشور تجهیز و آموزش داده شود و همچنین روند "افغانی سازی امنیت" در افغانستان تقویت شود.

هیواد در ادامه بر جلوگیری از تلفات غیرنظامیان، راه حل سیاسی مشکلات امنیتی افغانستان و بازسازی اقتصادی این کشور تاکید کرده است. نویسنده ابراز امیدواری کرده که در نشست مونیخ به این مسایل توجه جدی شود.

روزنامه افغانستان نشست مونیخ را برای تامین امنیت در افغانستان مهم دانسته و نوشته است که افزایش نیروهای نظامی آمریکایی "یکی از راههای موثر" برای اعاده ثبات در این کشور است.

روزنامه همچنین نوشته است که این راهکار موثر نخواهد بود مگر این که با راهکارهای سیاسی و اقتصادی پشتیبانی شود. نویسنده نقش کشورهای اروپایی را هم در تحولات افغانستان "تعیین کننده" دانسته است.

سرمقاله نویس روزنامه در ادامه افزوده است که اگر نشست مونیخ واقعیت های افغانستان را در نظر گیر و نتایج عملی در تامین امنیت و بازسازی این کشور در برداشته باشد، نوید بخش خواهد بود.

روزنامه هشت صبح با توجه به استعفای انوارالحق احدی، وزیر مالیه (دارایی) افغانستان در صفحه نخست خود نوشته است که اطراف حامد کرزی، رئیس جمهوری خالی می شود.

آقای احدی روز پنجشبه (۱۷ دلو/بهمن) پس از آن که نامزدی خود را در انتخابات آینده ریاست جمهوری اعلام کرد، از مقام خود استعفاد داد.

به نوشته روزنامه در حال حاضر پنج وزارتخانه بدون وزیر است و توسط افراد سرپرست اداره می شود و یک وزیر دیگر هم با استیضاح روبرو است. با این حال به نظر نویسنده کابینه آقای کرزی "لرزان" شده است.

به عقیده نویسنده، آقای کرزی از یک باید برای مشروعیت اداره خود بعد از ماه جوزا/خرداد تلاش کند و از سوی دیگر پستهای خالی در کابینه خود را پر کند. به نظر نویسنده، با توجه به زمان کمی که به انتخابات ریاست جمهوری مانده "چهره های مهم" حاضر نخواهند شد به گروه کاری آقای کرزی بپیوندند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.