16:11 گرينويچ - شنبه 07 فوريه 2009 - 19 بهمن 1387

جوبایدن:پیروزی در افغانستان نیازمند کمک پاکستان است

جوبایدن

جوبایدن: آمریکا در نظر دارد در چهارچوب یک ستراتژی فراگیر اهداف روشن و دست یافتنی را در افغانستان را مشخص کند

جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس امنیتی شهر مونیخ آلمان، در سخنرانی اش در مورد اولویت های سیاست خارجی آمریکا گفت آمریکای به رهبری بارک اوباما کار بیشتری برای جهان خواهد کرد اما در عوض خواهان مشارکت بیشتر هم پیمانان خود نیز هست.

آقای بایدن وعده داد که کشورش هر موقع که احساس کند به حرف های متحدانش گوش می سپارد و با آنها مشورت می کند.

معاون اوباما خطاب به رهبران جهان در مونیخ گفت:" تهدیدهایی که ما با آن روبرو هستیم، مرز نمی شناسد، هیچ کشوری هرقدر هم قدرتمندباشد، نمی تواند به تنهایی با این تهدیدها مقابله کند، ما به این باوریم که متحدان و سازمانهای بین المللی از قدرت آمریکا نمی کاهند، بلکه آنها کمک خواهند کرد تا ما منافع و ارزشهای امنیتی و اقتصادی جمعی خود را بیش از پیش حفظ کنیم."

معاون رئیس جمهور آمریکا در ادامه ی سخنانش گفت او به نمایندگی از اداره ی جدیدی به اروپا آمده است، اداره ای که مصمم است لحن و شیوه ی تازه ای را نه تنها در واشنگتن بلکه در روابطش با جهان ایجاد کند.

آمریکا و افغانستان

جو بایدن در مورد افغانستان گفت ایالات متحده ی آمریکا در نظر دارد در چهارچوب یک ستراتژی فراگیر اهداف روشن و دست یافتنی را در افغانستان مشخص کند و برای تحقق این استراتژی هم واشنگتن و هم متحدانش باید مسئولیت هایی داشته باشند.

او گفت در استراتژی مورد نظر منابع نظامی و غیر نظامی آمریکا به کار گرفته خواهد شد تا از قرار گرفتن افغانستان به عنوان پناهگاه شوررشیان اسلام گرا، جلوگیری شود و کمک کند تا افغان ها توانایی های خود برای ساختن آینده ای بهتر گسترش دهند.

آقای بایدن یک بار دیگر بر همکاری های بین المللی برای حل مشکلات در افغانستان تاکید کرد او گفت:" آمریکا کارش را برای ایجاد ثبات در افغانستان، افغانستانی که دیگر پناهگاه تروریست ها نباشد، ادامه می دهد، ما در این عرصه چشم به همکاری دولت و مردم افغانستان و پاکستان و همچنین تمامی متحدان خود، داریم.

کمک به پاکستان

جو بایدن در این سخنرانی اش به اهمیت پاکستان در مبارزه با افراط گرایی تاکید کرد و گفت هیچ استراتژی ای برای افغانستان بدون در نظر داشتن پاکستان موفق نخواهد شد.

جوبایدن افزود:" من بارور دارم که هیچ استراتژی در افغانستان بدون کمک پاکستان به پیروزی نمی رسد، ما همه باید همکاری خود با دولت و مردم پاکستان را تقویت کنیم، به آنها کمک کنیم تا ثبات را به مناطق قبایلی و پیشرفت اقتصادی را در سراسر کشور شان تامین کنند.

علاوه بر جوبایدن معاون بارک اوباما، جنرال دیوید پطریوس رئیس مرکز فرماندهی ارتش آمریکا در خاور میانه و افغانستان و ریچارد هالبروک فرستاده ویژه ی رئیس جمهوری آمریکا برای افغانستان و پاکستان از دیگر مقام های آمریکایی است که در جلسه مونیخ شرکت دارند.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان نیز در این اجلاس شرکت دارد.

کنفرانس مونیخ درحالی برگزار می شود که اخیرا دولت افغانستان و متحدان غربی اش، یکدیگر را در وضعیت به وجود آمده در افغانستان مقصر می دانند و انتقاد هایی را در رسانه ها علیه یکدیگر مطرح کرده اند.

مقام های غربی و آمریکایی اظهار داشته اند که فساد و بی کفایتی دولت آقای کرزی سبب افزایش فعالیت شورشیان و نا رضایتی مردم شده است.

آقای کرزی نیز در اظهارات اخیرش تلفات غیر نظامیان در عملیات نیروهای آمریکایی و ناتو را سبب افزایش نا امنی ها و نارضایتی مردم شمرده و بر تغییر روش مبارزه با تروریسم و تغییر استراتژی آمریکا تاکید کرده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.