13:28 گرينويچ - 08 فوريه 2009 - 20 بهمن 1387

آینده افغانستان در کنفرانس مونیخ

کرزی و یوزف یونگ

یونگ:آنچه افغانستان نیاز دارد یک شبکه امنیتی است، که فعالیت های نظامی و مدنی به هم پیوسته ای داشته باشد، زیرا بدون امنیت پیشرفت وجود نخواهد داشت و بدون پیشرفت امنیت پایدار نخواهد بود.

آخرین روز کنفرانس سه روزه امنیت جهانی در مونیخ، به اقدامات پیمان ناتو و به طول کل غرب، برای آینده افغانستان اختصاص دارد.

در روز سوم حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان، فرانس یوزف یونگ وزیر دفاع آلمان، جیمز جونز مشاورت امنیتی باراک اوباما و شماری از نمایندگان پیمان آتلانتیک شمالی_ ناتو_ و اتحادیه اروپا سخنرانی کردند.

آقای کرزی با اشاره به تلفات غیر نظامیان و وضعیت کنونی افغانستان گفت که مقام های آمریکایی به انجام اشتباه هایی در افغانستان اعتراف کردند و این امر در استراتژی تازه آقای اوباما در مورد افغانستان مشهود است.

آقای کرزی افزود، براساس همین استراتژی تازه قرار است نیروهای تحت فرمان ناتو، وظایف بیشتری را به عهده گیرند.

رئیس جمهوری افغانستان همچنین بر ضرورت ادامه مبارزه با تروریسم تاکید کرد و گفت مبارزه با تروریسم در افغانستان پایان نیافته بلکه همچنان ادامه دارد.

یوزف یونگ وزیر دفاع آلمان گفت تمرکز بر امور نظامی در افغانستان درست و کافی نیست، او خواستار توجه بیشتر به باز سازی زیرساخت ها و برنامه هایی شد که به گفته او منجر به پیشرفت افغانستان شود.

آقای یونگ به عنوان نمونه به موارد مشخصی اشاره کرد و گفت در بخش آموزش و اقتصاد پیشرفت های خوبی حاصل شده هم اکنون 28 ملیون افغان از سلطه تروریست ها آزاد شده اند، دختران و زنان به آموزشگاه ها راه یافته اند و در حدود هشتاد و پنج در صد مردم افغانستان از دسترسی به خدمات ابتدایی بهداشتی برخوردارند.

وزیر دفاع آلمان همچنین گفت:" آنچه افغانستان نیاز دارد یک شبکه امنیتی است، که فعالیت های نظامی و مدنی به هم پیوسته ای داشته باشد، زیرا بدون امنیت پیشرفت وجود نخواهد داشت و بدون پیشرفت امنیت پایدار نخواهد بود."

حالا بحث اصلی بین مقام های غربی فرماندهان ناتو و دولت افغانستان در کنفرانس مونیخ این است، که چگونه می شود در چارچوب استراتژی جدید آمریکا، برنامه ها را به نحو درست و موثر آن پیش برد.

کنفرانس امنیت جهانی در مونیخ عصر یکشنبه هشتم فروری / فوریه به پایان می رسد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.