کرزی: در کشتی دوستانه با غرب پیروز خواهیم شد

حامد کرزی و بالکننده نخست وزیر هلند

حامدکرزی رئیس جمهور افغانستان که به تازگی از کنفرانس امنیت جهانی و آینده افغانستان در مونیخ باز گشته است، رابطه تنش آلود خود با غرب را به کشتی دوستانه تشبیه کرد و گفت در این رقابت پیروز خواهد شد.

آقای کرزی با اشاره به تنش های اخیر که بین دولت افغانستان و متحدان غربی اش ایجاد شده گفت علت این تنش تاکید افغانستان بر جلوگیری از تلفات غیر نظامیان در عملیات نظامی ناتو و ائتلاف به رهبری آمریکا است.

اما او فورا لحنش را ملایم تر کرد و گفت رابطه کنونی افغانستان و متحدان غربی این کشور مانند یک کشتی گیری دوستانه است که در آن زد و خورد واقعی صورت نمی گیرد و گفت امیدوار است سرانجام در این رقابت افغانستان پیروز شود و متحدان غربی اش را به توقف تلفات غیر نظامیان قانع کند.

مساله دیگری که این روزها به بحث داغ محافع سیاسی افغانستان بدل شده است، تاخیر انتخابات و مشروعیت نظام پس از اول ماه جوزا/ خرداد است.

براساس قانون اساسی افغانستان دوران ریاست جمهوری آقای کرزی در اول ماه جوزای سال آینده خورشیدی به پایان می رسد و انتخابات باید دوماه قبل از این تاریخ برگزار می شد.

اکنون کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده است که انتخابات با چهار ماه تاخیر برگزار خواهد شد.

حالا سوال اساسی این است که مشروعیت نظام بعد از اول جوزا چگونه خواهد شد.؟ آقای کرزی در پاسخ به این سوال گفت در این مورد با کسانی که می توانند قانون اساسی را تعبیر کنند، مشورت می کند.

اما آقای کرزی توضیح نداد که چه کسانی می توانند قانونی اساسی را تعبیر کنند، تنها نهاد قانونی که صلاحیت تفسیر و تعبیر قانون اساسی را دارد، شورای قانون اساسی است اما این شورا تاکنون تشکیل نشده است.

روز گذشته نظر منتشر شد که نشان می داد خوشبینی افغان ها نسبت به آینده کاهش یافته است.

آقای کرزی با اشاره به این نظر سنجی گفت با آمار و نتیجه آن موافق نیست اما می پذیرد که مردم از فقر، بی کاری و فساد اداری شکایت دارند.

نتایج نظر سنجی که به سفارش بی بی سی، شبکه رادیو و تلویزیون دولتی آلمان و شبکه خبری ای بی سی آمریکا در مورد دیدگاه مردم افغانستان نسبت به شرایط این کشور انجام شده بود و روز گذشته منتشر شد نشان می دهد که مردم افغانستان مخالف بازگشت به دوران طالبان هستند، اما در مورد آینده کشور خود نیز دچار نگرانی و دلسردی شده اند.

نخست وزیر هلند درکابل

در این کنفرانس خبری یان پیتر بالکننده نخست وزیر هلند که به افغانستان سفر کرده است نیز حضور داشت و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

این سومین سفر بالکننده به افغانستان است.

آقای بالکننده گفت در صورت نیاز و تقاضای ناتو نیروهای هلند در افغانستان را افزایش خواهد داد.

در حال حاضر هلند حدود 1500 سرباز در افغانستان دارد که در ولایت نسبتا نا آرام ارزگان مستقرند.

پیتر بالکنده همچنین از برگزاری انتخابات در افغانستان حمایت کرد و گفت کشورش کمک خواهد کرد تا این اتخابات به نحو احسن برگزار شود.

مطالب مرتبط