حملات مرگبار به سه ساختمان دولتی در کابل

درگیری ماموران امنیتی با افراد مسلح در بیرون وزارت عدلیه

چندین حمله کننده انتحاری و گروهی از مردان مسلح، سه ساختمان دولتی را در شهر کابل، پایتخت افغانستان مورد حمله قرار داده اند.

در اثر این حملات، بیست و هفت نفر، به شمول هشت فرد مهاجم، کشته و سی و پنج تن دیگر زخمی شدند.

در یکی از این حملات، مقامات دولتی گفتند که دو بمبگذار انتحاری ساختمان ریاست زندانها را در شمال شهر کابل هدف قرار دادند.

تصاویری که تلویزیونهای محلی پخش کردند، نشان داد که بخشهایی از ساختمان ریاست زندانها ویران شده و ماموران امنیتی در حال بیرون کشیدن قربانیان این حمله از زیر آوار هستند.

همزمان با این، گروهی از افراد مسلح ساختمان وزارت عدلیه (دادگستری) را در مرکز شهر هدف قرار دادند.

یک حمله کننده دیگر نیز که می خواست ساختمان وزارت معارف را مورد حمله قرار دهد، قبل از رسیدن به این ساختمان، در نزدیک کتابخانه عامه شهر کابل هدف تیراندازی قرار گرفت ولی موفق شد بمبهای را که به خود بسته بود، منفجر کند.

گروه طالبان مسئولیت این حملات را به عهده گرفته اند. یک سخنگوی طالبان گفت که این حملات در واکنش به برخورد با زندانیان طالبان در زندانهای افغانستان، صورت گرفته است.

عملیات سه ساعته

گزارشها حاکیست که در حملات روز چهارشنبه، 23 دلو/بهمن در کابل، هشت نفر شرکت داشتند.

حنیف اتمر، وزیر داخله (کشور) افغانستان گفت که پنج مرد مسلح ساختمان وزارت عدلیه (دادگستری) را هدف قرار دادند.

آقای اتمر گفت که این افراد، ده نفر از کارمندان، دو مامور استخباراتی و یک پلیس را به قتل رساندند.

به گفته آقای اتمر، مردان مهاجم نیز در نتیجه یک عملیات سه ساعته، کشته شدند.

سرور دانش، وزیر عدلیه افغانستان در زمان حمله، در دفتر کارش حضور داشت و در تماس با بی بی سی گفت که به او آسیبی نرسیده و تحت حفاظت ماموران امنیتی در دفتر کار خود مانده و نمی تواند از ساختمان وزارتخانه بیرون شود.

وزیر داخله افغانستان همچنین گفت که در بمبگذارهای انتحاری در ریاست زندانها در شمال شهر کابل، شش مامور پلیس کشته و 29 تن دیگر زخمی شدند.

یک بمبگذار دیگر نیز پیش از آنکه موفق شود خود را به ساختمان وزارت معارف برساند، هدف تیراندازی قرار گرفت اما بمبهای را که با خود داشت، منفجر کرد.

صدها دکان و مغازه که در نزدیکی وزارت عدلیه موقعیت دارد، اندکی پس از حملات مسدود شدند و ساحه تحت محاصره نیروهای امنیتی قرار گرفت.

خبرنگاران می گویند، این حملات بدنبال آن صورت گرفت که نسبت به احتمال وقوع چنین حملاتی در کابل هشدار داده شده بود.

سال گذشته نیز حملات مشابهی در کابل صورت گرفت و از جمله، ساختمان وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان هدف یک بمبگذاری قرار گرفت که تعدادی کشته و زخمی برجا گذاشت.

تازه ترین حملات در پایتخت افغانستان در حالی صورت می گیرد که حامد کرزی، رییس جمهور این کشور اخیرا در کنفرانس امنیت جهانی و آینده افغانستان در شهر مونیخ آلمان، یک بار دیگر طالبان را به مذاکره دعوت کرد.

مطالب مرتبط