هولبروک با مقامات امنیتی افغان دیدار کرد

ریچارد هولبروک
Image caption مسائل امنیتی در این سفر آقای هولبروک به منطقه بیشتر مورد توجه بوده است

ریچارد هولبروک، فرستاده ویژه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برای افغانستان و پاکستان با مقامات ارشد امنیتی افغانستان دیدار کرده است.

آقای هولبروک شامل روز گذشته (۲۴ دلو/بمهن) وارد کابل شد و امروز در ضیافتی با عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع، حنیف اتمر، وزیر داخله/ کشور و امرالله صالح، رئیس اداره امنیت ملی افغانستان دیدار کرد.

جزئیات این دیدار تا حال منتشر نشده، اما دیدار آقای هولبروک با مقامهای ارشد امنیتی افغانستان در آغاز سفرش به کابل، نشانه روشنی از اهمیت مسائل امنیتی این کشور در ماموریت او شمرده می شود.

یک روز پیش از سفر آقای هولبروک به کابل، زمانی که او هنوز در اسلام آباد بود، حملات سازماندهی شده گروهی از بمبگذاران انتحاری سه ساختمان دولتی را هدف قرار داد. در این حملات نزدیک به ۳۰ نفر کشته و بیش از ۵۰ تن دیگر زخمی شدند.

شماری از تحلیل گران می گویند که حملات روز چهارشنبه احتمالاً از سوی افراد وابسته به گروه طالبان برای تحت الشعاع قرار دادن سفر فرستاده ویژه باراک اوباما انجام شده است.

آقای هولبروک در سفر چهار روزه خود به پاکستان با رهبران این کشور گفتگو و اعلام کرد که آمریکا در مبارزه با تروریسم دولت پاکستان را کمک مالی خواهد کرد. او همچنین تاکید کرد که پناههگاه های تروریستی باید در مناطق مرزی شمال غرب پاکستان نابود شود.

این سیاستمدار آمریکایی در این سفر خود به ایالت سرحد پاکستان، جایی که گفته می شود شماری از پناههگاه های عمده تروریستی در آن جا است، رفت. هدف از سفر او به این منطقه که مرز طولانی با افغانستان دارد به دست آوردن "اطلاعات دست اول" عنوان شده است.

گفته می شود این سفر آقای هولبروک برای "حقیقت یابی" است. آقای هولبروک گفته است که او برای "شنیدن و آموختن" پیش از ارائه گزاش به باراک اوباما و هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا به منطقه سفر کرده است. او پیش از این اوضاع پاکستان را "ناراحت کننده" خوانده بود.

قرار است آقای هولبروک فردا با حامد کرزی، رئیس جمهوری و رنگین دادفر، وزیر خارجه افغانستان دیدار و گفتگو کند. سلطان احمد بهین، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت مسائل امنیتی و بازسازی افغانستان در محور گفتگوها قرار خواهد داشت.

این نخستین سفر آقای هولبروک به افغانستان، پس از انتصاب او به عنوان نماینده ویژه باراک اوباما برای افغانستان و پاکستان است.

مطالب مرتبط