08:09 گرينويچ - 15 فوريه 2009 - 27 بهمن 1387

'باراک اوباما از دولت کرزی حمایت می کند'

ریچارد هولبروک

آقای هولبروک گفت باراک اوباما از دولت حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان حمایت می کند

ریچارد هولبروک، فرستاده ویژه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در امور افغانستان و پاکستان، در دیدار با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که اداره باراک اوباما از دولت آقای کرزی حمایت می کند.

این در حالی است که اخیراً گزارش هایی از تنش در روابط آقای کرزی و دولت آقای اوباما منتشر شده است.

تلویزیون الجزیره به نقل از آقای کرزی گزارش داد که او پس از ورود آقای اوباما به کاخ سفید، با رئیس جمهوری جدید آمریکا صحبت نکرده است. در حالی که او پیش از این هر ماه دو بار با جورج بوش، رئیس جمهوری پیشین آمریکا صحبت می کرد.

همچنین رئیس جمهوری افغانستان در پاسخ این سوال خبرنگار روزنامه آلمانی زیود دویچه سایتونگ که پرسید آیا آمریکا راه خود از شما جدا خواهد کرد، با لحن تندی گفت: "ما مستعمره نیستیم."

گفتگو با خشایار مهیم خبرنگار بی بی سی در واشنگت

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


از سوی دیگر اخیراً وزارت دفاع آمریکا در گزارشی دولت افغانستان "ضعیف ترین دولت جهان" خواند و پیشتر از آن هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا هم انتقاداتی را علیه دولت آقای کرزی مطرح کرده بود.

بازبینی استراتژی مبارزه با تروریسم؟

اما آقای هولبروک در نشست مشترک خبری با آقای کرزی پیام باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر حمایت از دولت آقای کرزی را به او انتقال داده است. او همچنین گفت که رئیس جمهوری جدید آمریکا پیشنهاد آقای کرزی مبنی بر بازبینی استراتژی مبارزه با تروریسم را نیز پذیرفته است.

این چیزی است که در هفته های اخیر مقامهای دولت افغانستان و روزنامه های دولتی این کشور به شدت بر آن تاکید می کردند.

کرزی و اوباما (آرشیو)

آقای کرزی پس از ورود باراک اوباما به کاخ سفید تا حال با او صحبت نکرده است

رئیس جمهوری افغانستان گفت او این پیشنهاد را در نامه ای به آقای اوباما مطرح کرده بود. آقای کرزی گفت که رئیس جمهوری آمریکا جزئیات این پیشنهاد را پذیرفته است و رنگین دادفر اسپنتا در آینده نزدیک برای شرکت در روند بازبینی مبارزه با تروریسم به آمریکا سفر خواهد کرد.

آقای کرزی همچنین در این نشست از توافقات تازه دیوید مک کیرنان، فرمانده آمریکایی نیروهای سازمان ناتو در افغانستان با عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع افغانستان برای هماهنگی بیشتر در جنگ علیه تروریسم حمایت کرد.

او گفت این توافقات برای کاهش تلفات غیرنظامیان، جلوگیری از عملیات شبانه نیروهای ناتو و بازرسی خانه های مسکونی به امضا رسیده است.

در بخشی از این موافقت نامه آمده است که نیروهای ناتو و افغان به عنوان "یک تیم واحد علیه دشمن مشترک" مبارزه خواهند کرد.

رئیس جمهوری افغانستان در این نشست خبری گفت که شیوه های اجرای این توافقات در آینده مورد بحث بیشتر قرار خواهد گرفت.

حمایت از تاخیر انتخابات

ریچارد هولبروک در باره یک موضوع بحث برانگیز دیگر هم حمایت دولت آقای اوباما را از موضع دولت آقای کرزی اعلام کرد: برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ۲۹ اسد/تیر آینده.

پیش از این شورای ملی افغانستان، شماری از گروههای سیاسی و رسانه های غیردولتی این کشور دولت آقای کرزی را تحت فشار قرار دادند که این انتخابات باید مطابق قانون اساسی افانستان پیش از برج جوزا/خرداد برگزار شود.

این نخستین سفر آقای هولبروک به افغانستان پس از انتصاب او به عنوان فرستاده ویژه باراک اوباما در امور افغانستان و پاکستان است. فرستاده ویژه باراک اوباما در دو روز گذشته با مقامهای ارشد امنیتی و دفاعی، معاونان رئیس جمهوری و رئیس مجلس نمایندگان افغانستان دیدار کرد.

مبارزه با تروریسم و تامین امنیت در افغانستان از موضوعهای عمده گفتگوهای او با این مقامات بوده است. آقای هولبروک در نشست خبری امروز خود هم تاکید کرد که این موضوع را از نزدیک زیر نظر خواهد داشت. نماینده آقای اوباما گفت که پس از این او یا معاون نظامی او هر ماه یک بار به افغانستان سفر خواهد کرد.

ریچارد هولبروک گفت او در این سفر بیشتر به نظریات مقامهای افغان گوش فراخواهد داد و در باره اوضاع افغانستان آگاهی بیشتری به دست خواهد آورد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.