نشریات کابل: دوشنبه ۲۸ دلو

سفر ریچارد هولبروک، نماینده ویژه باراک اوباما برای افغانستان و پاکستان به کابل روز گذشته پایان یافت، اما گفتگوهای او با مقامات افغان، هنوز هم از موضوعهای اصلی مطالب روزنامه های چاپ امروز کابل است.

آقای هولبروک پنجشنبه گذشته، ۲۴ دلو/بهمن وارد کابل شد و با شماری از مقامهای بلندپایه دولت افغانستان، از جمله حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور دیدار و گفتگو کرد.

روزنامه دولتی اصلاح با توجه به سفر آقای هولبروک به کابل و پیام آقای اوباما به رئیس جمهوری افغانستان، نوشته است که در دوستی میان افغانستان و آمریکا "باب نوی" گشوده شد.

ریچارد هولبروک در نشست خبری مشترک با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که پیام حمایت آقای اوباما از دولت افغانستان را با خود دارد و رئیس جمهوری آمریکا پیشنهاد آقای کرزی مبنی بر بازبینی استراتژی مبارزه با تروریسم را پذیرفته است.

نویسنده سرمقاله اصلاح ابراز امیدواری کرده است که دولت های دو کشور به دوستی جدید شان "وفادار" بمانند و آن را در عمل پیاده کنند.

"آغاز جهشی جدید برای مقابله با دشواریها" عنوان سرمقاله امروز انیس دیگر روزنامه دولتی است که در آن نوشته که آقای هولبروک با انتقال پیام باراک اوباما به افغانستان، اعتماد به نفس مردم این کشور را تقویت کرد.

اخیراً انتقاد آمریکایی ها از "فساد و ضعف مدیریت" در دولت آقای کرزی و انتقادهای شدید مقامهای افغان از تلفات غیرنظامیان در جنگ علیه تروریسم، تنشهایی را در روابط دو کشور به میان آورد.

نویسنده اعلام حمایت آقای اوباما از دولت افغانستان را نتیجه تلاشهای حامد کرزی دانسته که برای کمک به تامین ثبات دایمی در افغانستان به راه انداخته است.

روزنامه افغانستان آقای هولبروک را "معمار طرح نو" در مبارزه با تروریسم خوانده و نوشته است که دیدار او با حامد کرزی، به "شک و تردیدها و همچنین سخنان تند و داغ" مقامات دو کشور نقطه پایان داد.

روزنامه افزوده است که اعلام حمایت از دولت افغانستان "توانایی ها و پختگی سیاسی" آقای هولبروک را در "مواقع حساس" نشان می دهد. به نظر نویسنده روزنامه، او باید رفع "ناهماهنگی" میان افغانستان و جامعه جهانی را به عنوان عمده ترین دلیل عدم موفقت افغانستان و جامعه جهانی در دستور کار خود قرار دهد.

روزنامه هشت صبح در مطلبی در صفحه نخست خود با توجه به سفر آقای هولبروک و سخنان اخیر مایک مولن، رئیس ستاد ستاد مشترک ارتش آمریکا نوشته است که می توان امیدوار بود که آمریکا در استراتژی جدید خود به "مسائل حساس و عمده" توجه می کند.

به نوشته هشت صبح، دریاسالار مولن در مقاله ای در واشنگتن پست نوشته است که "بدون جلب اعتماد مردم افغانستان موفقیت به دست نمی آید."

مطالب مرتبط