نشریات کابل: سه شنبه ۲۹ دلو

انتقاد معاون اول رییس جمهوری از عملکرد دولت و نتایج سفر فرستاده ویژه رییس جمهور آمریکا برای افغانستان و پاکستان، از موضوعات مهم بازتاب یافته در نشریات ]چاپ امروز کابل است.

روزنامه هشت صبح با اشاره به اظهارات انتقاد آمیز احمد ضیا مسعود، معاون اول رییس جمهوری در مورد عدم کارایی دولت، این گونه انتقادها را تبرئه از عملکرد خود این افراد می داند.

روزنامه هشت صبح به این نظر است که این گونه انتقادها زمانی از سوی برخی از افراد قدرتمند در دستگاه حکومت مطرح می شود که دولت آقای کرزی به پایان عمرش نزدیک شده است.

نویسنده هشت صبح طرف این گونه انتقادها یعنی دولت را یک موجود انتزاعی و غیرقابل رویت می داند که معلوم نیست چگونه به این انتقادها واکنش نشان دهد.

هشت صبح این گونه انتقادها را موجه ندانسته و در آخر نتیجه گرفته که این افراد می توانستند به محض مشاهده ناتوانی دولت در چند سال گذشته از سمت های خود استعفا دهند.

روزنامه آرمان ملی نیز به همین مساله پرداخته و انتقاد مقام های بلند پایه دولت را از کارنامه های آن، به حادتر شدن مشکل دولت تعبیر کرده است.

این روز نامه انتقادهای معاون اول رییس جمهوری را مصیبتی توصیف کرده که در چهار سال گذشته در درون ارگ جریان داشته و کرزی را به یک رهبر ضعیف تبدیل کرده است.

نویسنده در ادامه سرمقاله خود این گونه تنش ها در ساختار دولت را ناشی از شکست تجربه حکومت ریاستی در افغانستان خوانده و خواهان تغییر در نوع نظام این کشور شده است.

روزنامه راه نجات به سفر اخیر ریچادر هالبروک، فرستاده ویژه بارک اوباما رییس جمهور آمریکا برای افغانستان و پاکستان توجه کرده و نتایج این سفر را آتش بس دولت پاکستان با طالبان منطقه سوات دانسته است.

به نظر نویسنده، آمریکا در پایان دوره ریاست جمهوری جورج بوش به یک رشته اقدامات نظامی علیه طالبان در خاک پاکستان دست زد ولی این اقدامات با آمدن بارک اوباما به کاخ سفید منجر به این شد که پاکستان کمک های مالی بیشتری از آمریکا دریافت کند.

روزنامه افغانستان مساله کشتار غیرنظامیان به وسیله طالبان را مهم دیده و با اشاره به رویداد بادغیس در غرب افغانستان نوشته که "حکومت رها می کند، ائتلاف می کشد."

روز گذشته در یک حمله هوایی نیروهای ناتو به مخفیگاه یک فرمانده طالبان در ولایت بادغیس، ۹ شورشی مسلح به شمول یک فرمانده مشهور طالبان در این ولایت کشته شدند.

روزنامه افغانستان می نویسد اگر دولت در ظرف سال های گذشته به جای رهایی طالبان از بند، آنها را محاکمه می کرد، اوضاع امنیتی این کشور تا این اندازه بحرانی نمی شد.

مطالب مرتبط