حمله به کارخانه های تولید مواد مخدر در هلمند

نیروهای بریتانیایی در افغانستان
Image caption وزارت دفاع بریتانیا، از "شجاعت" سربازان کشورش ستایش کرده است

نیروهای افغان و بریتانیایی در نتیجه عملیاتی در جنوب افغانستان، مواد شیمیایی را که برای تولید مواد مخدر از آن استفاده می شود به دست آورده اند.

ارزش این مواد شیمیایی بیش از پنجاه میلیون پوند برآورد شده است.

جان هاتن، وزیر دفاع بریتانیا از "شجاعت" سربازان کشورش ستایش کرد و گفت که این دستاورد، طالبان را از نظر مالی با دشواری های زیادی روبرو خواهد کرد.

این مواد شیمیایی در ولایت هلمند، در جنوب افغانستان به دست نیروهای افغان و بریتانیایی افتاده است.

هلمند از بزرگترین مراکز تولید مواد مخدر در سطح جهان به شمار می رود.

در این عملیات، هفتصد سرباز افغان و بریتانیایی به چهار کارخانه تولید مواد مخدر حمله کردند.

مقام های افغان می گویند در این عملیات، همچنین محلاتی مورد حمله قرار گرفت که در آن مواد انفجاری و بمب ساخته می شد.

در این عملیات، مقداری سلاح سبک و راکت انداز، بر علاوه یک موترسیکلتی که برای اجرای حمله انتحاری آماده شده بود، بدست آمده است.

دولت افغانستان و نیروهای خارجی مستقر در این کشور معتقدند که تولید و قاچاق مواد مخدر عمده ترین منبع طالبان و گروه های شورشی که علیه دولت افغانستان می جنگند، محسوب می شود و با کاهش تولید و قاچاق مواد مخدر طالبان و دیگر گروه های شورشی با کمبود منابع مالی روبرو خواهند شد.

در سالهای بعد از سقوط طالبان مبارزه علیه مواد مخدر، از اولویت های دولت افغانستان و جامعه جهانی در این کشور بوده است.

Image caption در حالی که دولت افغانستان مناطقی را که در آن کشت خشخاش رایج بود محدود کرده اما این محدودیت کاهش قابل ملاحظه کشت خشخاش و تولید مواد مخدر را به دنبال نداشته است

دولت افغانستان توانسته است کشت خشخاش و تولید مواد مخدر را در مناطق آرام کاهش دهد، اما در مناطق نا آرام برنامه مبارزه با مواد مخدر موفقیت چندانی نداشته است.

در حال حاضر در حالی که دولت افغانستان مناطقی را که در آن کشت خشخاش رایج بود محدود کرده اما این محدودیت کاهش قابل ملاحظه کشت خشخاش و تولید مواد مخدر را به دنبال نداشته است، زیرا در مناطق نا آرام کشت خشخاش بیشتر شده و در نتیجه افغانستان همچنان در صدر کشور هایی که میزان بالای تولید مواد مخدر را دارند باقی مانده است.

اخیرا تلاش دولت افغانستان علیه قاچاقبران مواد مخدر نیز شدید تر شده و در نزیک به یک سال گذشته صدها تن به اتهام دست داشتن در قاچاق مواد مخدر به زندان محکوم شده اند.

مطالب مرتبط