کمک ۲۷ میلیون دلاری یونیسف به افغانستان

امین فاطمی
Image caption آقای فاطمی گفت بخش مهمی از پول کمکی یونیسف در بخش خدمات بهداشت کودکان به مصرف خواهد رسید

صندوق حمایت از کودکان سامان ملل، یونیسف، برای بهبود خدمات بهداشتی در افغانستان، بیش از ۲۷ میلیون دلار به دولت این کشور کمک کرده است.

امین فاطمی، وزیر صحت (بهداشت) این کشور گفت این پول در بخش های مختلف، از جمله برنامه های مایه کوبی کودکان، بهبود خدمات بهداشتی برای کودکان و مادران و همچنین کنترل بیماری ایدز در این کشور به مصرف خواهد رسید.

آقای فاطمی گفت وزارت صحت برنامه های کاری سال ۲۰۰۹ میلادی خود را با همکاری صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل ظرف چند ماه گذشته تهیه کرده و این پول را هم در همین سال و در همین برنامه ها به مصرف خواهد رساند.

سرمایه گذاری در بخش کاهش مرگ و میر مادران در افغانستان اهمیت زیادی دارد. افغانستان از جمله کشورهایی است که میزان مرگ و میر مادران هنگام زایمان و بیماری های ناشی از مشکلات بارداری در آن بسیار بالا است. بر اساس استراتژی ملی افغانستان، این وزارت باید تلاش کند میزان مرگ و میر مادران هنگام زایمان را تا سال ۲۰۱۰ میلادی به حد اقل کاهش دهد.

مقامهای وزارت صحت می گویند هنوز آمار مشخصی در باره میزان مرگ و میر مادران هنگام زایمان در افغانستان در دست نیست، اما آماری که در سال ۲۰۰۲ میلادی از سوی یونیسف منتشر شد، میزان مرگ مادران هنگام زایمان ۱۶۰۰ نفر از هر صد هزار مادر نشان می دهد.

وزیر صحت افغانستان می گوید این وزارت برای مشخص کردن میزان مرگ و میر مادران هنگام زایمان بررسی گسترده ای را در سراسر این کشور آغاز کرده است. به گفته او، این بررسی تا پایان سال جاری میلادی به پایان می رسد.

آقای فاطمی همچنین گفت که همزمان با بررسی میزان مرگ و میر مادران هنگام زایمان، برنامه هایی برای کاهش آن نیز روی دست است، اما او جزئیات این برنامه ها را توضیح نداد.

او همچنین گفت بخش مهمی از پولی که یونیسف در اختیار وزارت صحت قرار داده برای کاهش مرگ کودکان و اجرای برنامه هایی برای درمان ناشی از سوء تغذیه به مصرف خواهد رسید.

همچنین بر اساس استراتژی ملی افغانستان وزارت صحت این کشور مکلف است که تا یک سال دیگر شمار کودکانی را که بر اثر بیماری های مختلف در افغانستان جان می دهند را تا ۲۰ درصد کاهش دهد.

مقامهای وزارت صحت می گویند در حال حاضر میزان مرگ و میر کودکان زیر پنج سال از هر هزار کودک ۲۰۰ کودک است. به گفته آنان این کودکان بیشتر بر اثر بیماری های تنفسی و سوء تغذیه جان خود را از دست می دهند.

مطالب مرتبط