'زندانیان بگرام در افغانستان محاکمه می شوند'

زندان بگرام در نزدیکی کابل
Image caption حکومت افغانستان می گوید زندانیان در بگرام حق دارند وکیل مدافع داشته باشند

حکومت افغانستان می گوید زندانیان افغان که در بازداشتگاه آمریکایی ها در بگرام به سر می برند بر اساس قوانین این افغانستان، محاکمه خواهند شد.

به گفته مقام های افغان، باید به این زندانیان حق داده شود که برای دفاع از خود وکیل مدافع داشته باشند.

این مسئله پس از آن مطرح می شود که دولت آمریکا اعلام کرد، افرادی که در بازداشتگاه آمریکایی ها در پایگاه هوایی بگرام زندانی هستند، اجازه ندارند پرونده های خود را در دادگاه های آمریکایی پی گیری کنند.

دفتر حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان اعلام کرده است که این مسئله در گفتگوهای هیات دولتی افغانستان با مقام های آمریکایی نیز مطرح خواهد شد.

حقوق زندانیان

سیامک هروی، از سخنگویان ریاست جمهوری افغانستان به بی بی سی گفت که در جلسه شورای وزیران تصمیم گرفته شد که زندانیان افغان در بگرام، باید حق پی گیری پرونده های خود را در دادگاه های افغانستان داشته باشند.

آقای هروی گفت که حکومت افغانستان، براساس قانون اساسی این کشور مسئولیت دارد تا از حقوق زندانیان افغان حمایت کند.

این نخستین باری است که حکومت افغانستان، با چنین صراحتی در مورد سرنوشت زندانیان افغان که در بازداشتگاه آمریکاییان در بگرام بسر می برند، سخن می گوید.

Image caption نهادهای حقوق بشری می گویند به حقوق انسانی زندانیان افغان در زندانهای آمریکایی توجه نمی شود

به گفته مقام های قضایی آمریکا، زندانیان افغان در بازداشتگاه بگرام، اجازه ندارند برای بررسی اتهامات علیه شان، به دادگاه های آمریکایی مراجعه کنند.

'بدرفتاری با زندانیان'

این تصمیم، انتقاد بسیاری از وکلای مدافع حقوق بشری و نهادهای دفاع از حقوق بشر را در داخل و بیرون از افغانستان، برانگیخت. و نهاد های مدافع حقوق بشر این تصمیم آمریکا را مایوس کننده توصیف کردند.

آمریکا می گوید، زندان بگرام در کشوری ایجاد شده که جنگ علیه گروه های تروریستی در آن جریان دارد و نگهداری از زندانیان در این بازداشتگاه، بخشی از عملیات نظامی در افغانستان است.

مقام های آمریکایی می گویند، افرادی که در این بازداشتگاه نگهداری می شوند، جنگجویان غیرقانونی هستند و تا زمانی که رهایی آنان تهدیدی برای امنیت ملی افغانستان پنداشته شود، آزاد نخواهند شد.

با این حال، نهادهای دفاع از حقوق بشر انتقاد می کنند که در این بازداشتگاه، به حقوق اساسی زندانیان توجه نمی شود.

به گفته این نهادها، وضعیت در زندان بگرام، در مواردی بدتر از وضعیت در بازداشتگاه گوانتانامو است و زندانیان مورد شکنجه قرار می گیرند.

حدود ششصد افغان در زندان بگرام، در نزدیک کابل، پایتخت افغانستان، نگهداری می شوند.

مطالب مرتبط