احتمال برگزاری انتخابات در بهار

حامد کرزی
Image caption احتمال می رود آقای کرزی تا روز جمعه تصمیم خود را در مورد زمان برگزاری انتخابات اعلام کند

دفتر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان با انتشار یک نامه خبری اعلام کرده است که آقای کرزی رای زنی در زمان برگزاری انتخابات را نهایی کرده و به زودی تصمیم خود در این مورد را اعلام خواهد کرد.

در همین حال برخی از رسانه های غربی از جمله آژانس خبری فرانس پرس و روزنامه فایننشل تایمز خبر داده اند که حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، به احتمال برگزاری انتخابات در ماه اپریل/ آوریل اشاره کرده است.

در نامه خبری دفتر آقای کرزی آمده است که رئیس جمهور افغانستان و معاونانش با رهبران احزاب پیشین جهادی، رئیس مجلس سنا، رئیس مجلس نمایندگان قاضی القضات و شماری دیگر از شخصیت های سیاسی افغانستان در مورد برگزاری انتخابات گفتگو کرده و به مشورت هایش در این مورد پایان داد.

گزارشها حاکی است که دوشنبه این هفته آقای کرزی، دیداری با سفرای ارشد کشور های خارجی نیز داشته و با آنها نیز در این مورد بحث و رای زنی کرده است.

براساس قانون اساسی افغانستان دوران کاری رئیس جمهوری این کشور در آخرین روز ماه جوزا/ خرداد سال پنجم، به پایان می رسد و دولت مکلف شده است تا انتخابات بعدی را 30 تا 60 روز قبل از آن برگزار کند.

اما ماه گذشته کمسیون مستقل انتخابات تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را 20 آگست اعلام کرد و گفت به دلیل مشکلات امنیتی، کمبود بودجه و بسته بودن راه ها در شماری از مناطق دور دست نمی تواند انتخابات را در زمانی که در قانون اساسی پیش بینی شده برگزار کند.

مسئولان کمیسیون انتخابات می گویند، نیروهای امنیتی افغان و همچنین نیروهای خارجی مستقر در افغانستان قول داده اند، که وضعیت امنیتی را بهتر کنند.

آژانس خبری فرانس پرس به نقل از یک مقام ارشد دولتی افغانستان که نخواسته نامش فاش شود نوشته است در جلسه آقای کرزی با سفرای خارجی گزینه های مختلف از جمله برگزاری انتخابات در بیس ویکم ماه اپریل مورد بحث قرار گرفت.

به گفته این مقام انتظار می رود آقای کرزی تصمیم خود را تا روز جمعه اعلام کند.

کار شناسان مسایل سیاسی در افغانستان می گویند، برگزاری انتخابات در ماه اپریل به نفع کرزی خواهد بود زیرا او با استفاده از منابع دولتی به مبارزات انتخاباتی خود خواهد پرداخت و اگر قرار باشد به مناطق ناامن سفر کند از نیروهای خارجی برای حفاظت خود استفاده خواهد کرد.

آقای کرزی در گذشته چندین بار از نامزدی خود در انتخابات یاد کرده بود اما اخیرا گفته است که دراین مورد فکر خواهد کرد.

تاکنون عده ای از شخصیت های سیاسی افغانستان از تمایل خود به نامزدی در انتخابات آینده سخن گفته اند اما کمیسیون انتخابات هنوز رسما اعلام نکرده است که چند نفر و چه کسانی در رقابت انتخاباتی آینده شرکت خواهند کرد.

مطالب مرتبط