به روز شده:  11:24 گرينويچ - 08 مارس 2009 - 18 اسفند 1387

استقبال کرزی از 'تمایل' اوباما برای مذاکره با طالبان

حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان

حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان از تمایل باراک اوبامارئیس جمهوری آمریکا برای مذاکره با طالبان میانه رو در افغانستان استقبال کرده است.

آقای کرزی گفت "همانطور که در گذشته گفته بودیم، از بازگشت آنان (طالبان میانه رو) به افغانستان حمایت می کنیم."

باراک اوباما، روز گذشته در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز گفته بود که برای پایان دادن به نا امنی ها در افغانستان، تماس با طالبان می تواند یکی از گزینه ها باشد.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

آقای اوباما گفت: "ممکن است فرصت های قابل مقایسه ای در افغانستان و در منطقه پاکستان وجود داشته باشد."

وی در اشاره به سیاست آمریکا در عراق گفت: "اگر شما با ژنرال پتریوس صحبت کنید، فکر می کنم استدلال کند که بخشی از موفقیت در عراق به خاطر دراز کردن دست ها به سوی کسانی بوده است که ما بنیادگرایان اسلامی می دانیم، اما آنها مایل بودند به ما کمک کنند چون تاکتیک های القاعده در عراق کاملا آنها را رنجانده بود."

با این حال به گفته آقای اوباما افغانستان می تواند وضعیتی متفاوت داشته باشد.

استراتژی آمریکا

مذاکره با طالبان، از دیر زمانی جزئی از برنامه حامد کرزی در افغانستان بوده است. آقای کرزی استدلال می کند که برای پایان دادن به نا امنی ها در این کشور، کشاندن "طالبان میانه رو" به پای میز مذاکره و تشویق آنان به پیوستن به زندگی صلح آمیز، از اهمیت حیاتی برخوردار است.

اما این طرح، انتقادهایی را نیز در پی داشته است. برخی سیاستمداران در افغانستان انتقاد می کنند که موضعگیری آقای کرزی در برابر طالبان، به این گروه فرصت داد تا "جواب درخواست مذاکره را با حملات انتحاری و بمبگذاری ها بدهند."

طالبان

آقای کرزی بر اهمیت مذاکره با طالبان میانه رو تاکید کرده است

دولت باراک اوباما در آمریکا که می گوید در حال بررسی استراتژی های این کشور در افغانستان است، تا حالا به صورت مشخصی از طرح مذاکره با طالبان حمایت نکرده است. اما آقای اوباما در مصاحبه اخیرش با نیویورک تایمز به صورت ضمنی اشاره کرد که "تماس با طالبان میانه رو" می تواند یکی از گزینه ها باشد.

حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان در واکنش به این اظهارات گفت: "حکومت افغانستان همواره همین موقف را داشته و ما از آن برای بازگشت صلح و امنیت در کشور، حمایت می کنیم."

آقای کرزی با اشاره به سخنان اوباما افزود: "این یک خبر خوش است."

آقای کرزی همچنین خواستار تفاوت قایل شدن بین "طالبان میانه رو" و اعضای گروه القاعده شد و گفت که باید افرادی که "از سرناگزیری" به طالبان پیوسته اند، شناسایی شده و به بازگشت به زندگی صلح آمیز تشویق شوند.

آنچه تاکنون در عمل دیده شده این است که دولت جدید آمریکا از شدت عمل بیشتری علیه تروریسم در منطقه سخن گفته و باراک اوباما، دستور استقرار هفده هزار سرباز جدید آمریکایی را در افغانستان صادر کرده و پیش از این، به مبارزه قاطعانه علیه گروه های مسلح مخالف دولت در افغانستان تاکید کرده است.

ا

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.