بازنگری سیاست آمریکا در افغانستان و پاکستان

Image caption دولت باراک اوباما مشغول ارزیابی نهایی سیاست جدید خود در مورد افغانستان و پاکستان است.

دولت باراک اوباما مشغول ارزیابی نهایی سیاست جدید خود در مورد افغانستان و پاکستان است. سیاست آمریکا در افغانستان و پاکستان، بزرگترین چالش سیاست خارجی رییس جمهور جدید آمریکا خوانده شده است.

یک تیم متشکل از کارشناسان برجسته، به رهبری بروس ریدل، کارشناس سابق سازمان استخبارات (اطلاعات) مرکزی آمریکا، (سیا)، مشغول بازبینی سیاست های جدید این کشور در منطقه است.

قرار است این استراتژی به زودی برای تصویب نهایی برای باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا فرستاده شود. اما از ارزیابی سیاستها چه انتظاری می توان داشت؟

مقامات آمریکایی در مورد آنچه در این ارزیابی خواهد آمد، لب به سخن باز نکرده اند ولی بعضی از مسایل از قبل روشن است از جمله افزایش تلاشهای نظامی برای متوقف ساختن شورش ها در افغانستان و پاکستان. البته باراک اوباما چندی پیش اعلام کرد که ۱۷ هزار نیروی اضافی آمریکایی به افغانستان اعزام خواهد کرد. اکنون گزارشهایی در دست است مبنی بر اینکه دولت آمریکا در نظر دارد حملات هوایی خود را به پایگاه های شورشیان در خاک پاکستان نیز گسترش دهد.

ولی ارائه کمک ها و راه اندازی پروژه های عمرانی در این دو کشور نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. به همین دلیل، در مورد اعزام کارشناسان غیر نظامی به افغانستان نیز گفتگوهایی صورت گرفته است.

مقامات آمریکا از افغانها و پاکستانی ها می خواهند این موضوع را درک کنند که مبارزه علیه افراط گرایی، مبارزه برای رسیدن به یک آینده بهتر است. در حالی که افغانستان و پاکستان در محور ارزیابی تازه آمریکا قرار دارند، دیپلمات ها در آمریکا می گویند در این ارزیابی استراتژی گسترده تری با هدف تحکیم روابط نزدیکتر با مسلمانان نیز در نظر است.

کارشناسان هشدار داده اند که دولت آمریکا نباید این ارزیابی را در خود آمریکا اعلام کند، زیرا به عقیده آنها این ارزیابی می تواند به برداشت های نادرست دامن بزند.

از همین رو، پیشنهادهایی مطرح شده مبنی بر اینکه بسیاری از اظهار نظرهای رسمی در این مورد، ظرف حدود 10 روز آینده صورت خواهد گرفت. یعنی وقتی که رئیس جمهور آمریکا و هیلاری کلینتون، وزیر خارجه این کشور برای شرکت در یک رشته جلسه ها و کنفرانس ها عازم اروپا می شوند، این ارزیابی را در حضور متحدین خود از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو ، و همچنین رهبران افغانستان و پاکستان ارائه خواهند کرد.

مطالب مرتبط