مراسم نوروز در روز دوم حمل

پرچم و زیارتگاه منسوب به حضرت علی
Image caption اعتقاد غالب در افغانستان براین است که اگر این پرچم به راحتی برافراشته نشود، سال خوبی در پیش نخواهد بود

مراسم رسمی نوروز در مزار شریف در شمال افغانستان روز شنبه دوم حمل/ فروردین برگزار شد.

دلیل این تاخیر در واقع لحظه تحویل سال بود که به وقت محلی با ساعت چهار و سیزده دقیقه بعد از ظهر مصادف شده بود.

به همین دلیل دولت افغانستان مراسم رسمی جنش نوروز را که در آن مقام های دولتی این کشور نیز شرکت داشتند با شلیک 21 توپ آغاز کردند.

وزیران خارجه ایران و تاجیکستان مهمانان ویژه مراسم مزارشریف بودند.

افغانها از سراسر کشور روزها پیش وارد شهر مزارشریف شده بودند و در برافراشته شدن پرچم منسوب به حضرت علی در این شهر سهم گرفتند؛ اقدامی که با آن جشن نوروز و میله چهل روزه گل سرخ در افغانستان بطور رسمی آغاز می شود.

هزاران تن از نیروی های امنتی افغان مسئول تامین امنیت جشن کم سابقه نوروز در شهر مزارشریف بودند.

برخلاف سال های گذشته امسال از حضور نیروهای خارجی کمک به امنیت در تامین امنیت این جشن خبری نبود.

کریم خرم، وزیر فرهنگ افغانستان پیام تبریک حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان را خواند. عطا محمد نور والی/ استاندار بلخ از پیشرفت ها در عرصه بازسازی ولایت بلخ با افتخار یاد کرد. و رنگین دادفر اسپنتا، وزیر خارجه فرمان برافراشتن علم حضرت علی را داد.

Image caption وزیران خارجه ایران و تاجیکستان نیز امسال در مراسم رسمی جشن نوروز در مزار شریف حضور داشتند و مهمانان ویژه این مراسم بودند

در حالی که هزاران زائر مرد و زن از ولایت های هرات، قندهار، هلمند، کابل، غزنی و دیگر مناطق افغانستان دست دعا بلند کرده بودند، پرچم منسوب به حضرت علی آهسته آهسته بر افراشته شد.

اعتقاد غالب در افغانستان این است که اگر این پرچم با سهولت برافراشته شود و در جایگاهش قرار بگیرد، آن سال، سال خوبی خواهد بود و مردم با سختی و مشکلات خاصی روبرو نخواهند شد، اما اگر این پرچم به سختی برافراشته شود، مردم نتیجه می گیرند که سال چندان خوشی در راه نخواهد بود.

آنچه برافراشتن این پرچم را دشوار می کند، میله فلزی سنگینی است که پرچم در آن بسته شده. در انتهای این میله فلزی شی گنبد مانندی که آنهم فلزی و سنگین است قرار دارد و برفراز آن "پنجه دست" آهنی قرار داده شده.

صدای غرش هلیکوپترهای ارتش افغانستان شور و شوق شرکت کنندگان این جشن را بیشتر کرده بود. و پخش برگه های تبریکی که از این هلیکوپتر ها انداخته می شد شور و هلهله شرکت کنندگان را چند برابر می کرد.

برخی مانند سالهای گذشته به شاخچه های درختان پیرامون زیارتگاه رفته بودند.

شاهدان عینی می گویند، شرکت مردم در جشن امسال بیسابقه بوده و مردم از نظم و ترتیب مراسم نیز راضی بودند.

Image caption هر سال شماری زیادی از افغانها در روزهای اول سال نو به مزار شریف می روند تا در جشن گل سرخ شرکت کنند

جشن نوروز در افغانستان به جشن گل سرخ نیز معروف است و همه ساله شمار زیادی از افغانها برای شرکت در آن به مزار شریف می روند.

شاید کمتر خانه ای را در مزار شریف بتوان یافت که در شب و روز نوروز پر از مهمان نباشد، قیمت هتل های شهر نیز دو برابر می شود شهر حال و هوای خاصی به خود می گیرد و سوغاتی های مزار خریداران زیادی می یابد.

مطالب مرتبط