کنفرانس 'آینده افغانستان' آغاز به کار کرد

حامد کرزی در اجلاس هاگ (عکس از AP)
Image caption آقای کرزی بر همکاری بیشتر همسایه های افغانستان تاکید کرد

کنفرانس بین المللی "آینده افغانستان" با حضور وزرای خارجه آمریکا، روسیه، هلند، دبیرکل سازمان ملل متحد و نمایندگان بیش از هفتاد کشور جهان، در شهر لاهه هلند به کارش آغاز کرد.

یکی از اهداف اصلی برگزاری این کنفرانس، جلب حمایت بیشتر همسایه های افغانستان برای ایجاد ثبات در این کشور است.

حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان گفت که "بدون همکاری واقعی همسایه های افغانستان، پیروزی علیه تروریسم حاصل نخواهد شد."

این کنفرانس در شرایطی برگزار می شود که بسیاری باور دارند، افغانستان پس از فروپاشی طالبان در حملات آمریکا در سال 2001، به حد کافی پیشرفت نکرده است.

حمایت از روند جاری در افغانستان، تنها در میان کشورهای عمدتا غربی مطرح بوده که سربازان خود را به افغانستان فرستاده اند. آمریکا انتظار دارد در این اجلاس، همکاری بیشتر کشورهای همسایه افغانستان از جمله ایران را در ایجاد ثبات در افغانستان جلب کند.

همکاری همسایه ها

حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان در این کنفرانس بر مشارکت بیشتر همسایه های افغانستان در مبارزه با نفوذ شبه نظامیان در کشورش تاکید کرد.

او به ویژه در مورد "همکاری نزدیک با دولت منتخب پاکستان" اشاره کرد و گفت که این موضوع "گام موثری در زمینه برخورد منطقه ای در جنگ با تروریسم" بوده است.

در همین حال، محمد مهدی آخوندزاده، معاون وزارت خارجه ایران که در این کنفرانس شرکت کرده گفت که کشورش علاقمند هست تا در تلاشهای بین المللی برای بازسازی افغانستان و مبارزه با مواد مخدر در این کشور سهیم شود.

برخی معتقدند چالش عمده این است که پاره ای از همسایگان افغانستان، یعنی ایران، چین، هند و پاکستان همه روی یک نقطه مشترک برای دست یابی به ثبات در افغانستان اتفاق نظر ندارند.

سیاستگذاران در آمریکا و سازمان ملل متحد می پذیرند که از سال 2001 تا حالا اشتباهاتی صورت گرفته است اما هنوز به توافق نظری نرسیده اند که چگونه می توان وضعیت را بهبود بخشید.

مطالب مرتبط