زمین لرزه در افغانستان تلفاتی داشته است

ننگرهار
Image caption مرکز زمین لرزه در ننگرهار، در نود کیلومتری شرق افغانستان بوده است

مقامهای محلی در شرق افغانستان می گویند وقوع دو زمین لرزه پی در پی در ولایت ننگرهار، جان بیست تن گرفته را و پنجاه نفر دیگر را زخمی کرده است.

احمد ضیا عبدل زی، سخنگوی والی ننگرهار به رسانه ها گفته است که زمین لرزه در ساعات نخست بامداد روز جمعه، 17 آوریل (28 حمل/فروردین) و زمانی روی داد که اکثر مردم در خواب بودند.

به گفته او حدود ۱۰۰ خانه هم در این زمین لرزه ویران شده است.

برخی از ساکنان محل شمار تلفات این زمین لرزه را بیشتر از این دانسته اند.

یکی از ساکنان ولسوالی شیرزاد از کشته شدن 40 نفر و زخمی شدن 60 تن در این زمین لرزه خبر داده است.

مقامات دولتی هم از احتمال افزایش آمار قربانیان این زلزله سخن گفته اند.

پلیس ولایت ننگرهار گفته است که گروههای نجات برای عملیات امدادرسانی به منطقه اعزام شده و در حال حاضر، سرگرم جستجو برای یافتن زلزله زدگان از زیر آوار هستند.

پلیس گفته است که دهها خانه، که بیشتر گلی و سطح ایمنی آن بسیار پایین است، در این زمین لرزه ویران شده و احتمال دارد تعداد بیشتری از مردم زیر آوار مانده باشند.

یک مقام بهداشتی در شهر جلال آباد، مرکز ولایت ننگرهار گفته است که شماری از زخمیان به بیمارستان این شهر منتقل شده اند که وضع تعدادی از آنان وخیم است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به ادارات محلی دستور داده است که گروههای امداد را به منطقه زلزله زده اعزام کنند و کمکهای لازم را به آنها برسانند.

این زمین لرزه ولسوالی شیرزاد ولایت ننگرهار را به لرزه درآورد و تکان های آن در بخشهای شرقی افغانستان، حتی شهر کابل نیز احساس شد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از موسسه بررسی های زمین شناسی ایالات متحده، بزرگی این زمین لرزه را 5/5 در مقیاس ریشتر و مرکز آن را نقطه ای در مناطق کوهستانی واقع در فاصله 85 کیلومتری جنوب شرق کابل و 140 کیلومتری غرب شهر پیشاور در پاکستان گزارش کرده است.

به گزارش این موسسه، زمین لرزه در ساعت یک و پنجاه و هفت دقیقه بامداد روز جمعه به وقت محلی روی داد و دو ساعت بعد پس لرزه ای به بزرگی 5/1 در مقیاس ریشتر همین محل را به لرزه در آورد.

مطالب مرتبط