اختصاص بودجه برای کمک به آسیب دیدگان آفات طبیعی

زمین لرزه هفته پیش در ننگرهار
Image caption آسیب دیدگان به کمک های فوری نیاز داشته اند

حکومت افغانستان می گوید، بخش عمده ای بودجه مراسم تجلیل از هفدهمین سالروز پیروزی مجاهدین را برای کمک به خانواده های آسیب دیده از حوادث طبیعی اخیر اختصاص داده است.

یک سخنگوی دفتر ریاست جمهوری افغانستان گفت که این پول حدود پانزده میلیون افغانی (واحد پول افغانستان) است که در اختیار خانواده های آسیب دیده در ولایات مختلف افغانستان قرار خواهد گرفت.

ظرف یک هفته اخیر، چندین مورد زمین لرزه و سرازیر شدن سیلاب در بخشهای مختلف افغانستان، از جمله ولایاتی در شرق، شمال و غرب، دهها کشته و زخمی برجا گذاشت.

این حوادث، به گفته مقامات و شاهدان عینی، منجر به ویران شدن صدها خانه و تخریب زمین های زراعتی نیز شده است.

مرگبارترین این حوادث در ولایت ننگرهار، در شرق افغانستان اتفاق افتاد که در اثر دو زمین لرزه پی در پی، حدود بیست نفر کشته و دهها تن دیگر زخمی شدند.

مسئولان می گویند ششصد خانواده از این زمین لرزه آسیب دیده و بسیاری دیگر از ساکنان محل خانه های خود را از دست داده و بی سرپناه شده اند.

روز گذشته نیز چندین منطقه در شمال و غرب افغانستان از جاری شدن سیلاب آسیب دید و به گفته مسئولان، حداقل پنج نفر، به شمول سه کودک، در این حادثه جان باختند.

گفته می شود، برخی نهادهای دولتی و غیردولتی کمکهای فوری در اختیار این خانواده ها قرار داده اند اما این کمک ها کافی نبوده است.

مطالب مرتبط