تاکید براون به مبارزه با تروریسم در سفر به افغانستان

براون و کرزی در کابل (عکس از آرشیو)

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا از استراتژی تازه ای برای برخورد با تروریسم در امتداد مرزهای افغانستان و پاکستان خبر داده است.

آقای براون در سفر به افغانستان، نسبت به "ترور زنجیره ای" هشدار داد که به گفته او از مناطق کوهستانی آغاز شده و تا پایتخت کشورهای جهان ادامه می یابد.

نخست وزیر بریتانیا برای دیدار با سربازان کشورش و ملاقات با حامد کرزی، رییس جمهور این کشور در افغانستان به سر می برد.

آقای براون پیش از کابل، از ولایت هلمند در جنوب افغانستان دیدن کرد، جایی که هزاران سرباز بریتانیایی علیه گروه طالبان می جنگند.

آقای براون در هلمند با سربازان بریتانیایی دیدار کرد و پس از آن نیز در جلسه ای با بزرگان قومی و نمایندگان محلی دولتی در این ولایت شرکت کرد.

' ترور زنجیره ای'

گوردون براون گفت که برای ثبات در افغانستان، نیاز است تا سال 2011، سربازان ارتش این کشور از هفتاد و پنج هزار نفر به صد و سی و پنج هزار سرباز افزایش یافته و تعداد ماموران پلیس این کشور نیز چندین هزار نفر بیشتر شود.

نخست وزیر بریتانیا در کنفرانس مشترک خبری با رییس جمهور کرزی گفت که بریتانیا نمی تواند "آرام بنشیند" و هیچ کاری نکند.

او گفت: "مناطق مرزی میان افغانستان و پاکستان، محل تولید تروریسم است. یک زنجیره ترور این مناطق را با خیابانهای بسیاری از پایتخت های دنیا ارتباط می دهد."

"استراتژی ما در عرصه کار کردن با دولت های افغانستان و پاکستان برای مبارزه با تهدید تروریسم، متوازن خواهد بود."

او افزود: "ما با این پدیده مبارزه می کنیم به دلیل این که امنیت در مناطق کوهستانی مرزی، که ظاهرا بسیار دور از بریتانیا به نظر می رسد، به معنای مصونیت بیشتر برای بریتانیا خواهد بود."

نخست وزیر ادامه داد که او یکجا با حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان برای "نابودی تروریسم" در این مناطق کار خواهد کرد.

مطالب مرتبط