حامد کرزی نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان است

حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان
Image caption آقای کرزی از سال 2002 تا حالا در راس اداره افغانستان قرار داشته است

حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان برای نخستین بار تایید کرد که در انتخابات ریاست جمهوری این کشور که قرار است در ماه آگوست برگزار شود، به رقابت می پردازد.

آقای کرزی در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که به زودی به عنوان یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، همراه با دو معاونش، ثبت نام خواهد کرد.

قرار بود انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ماه جاری برگزار شود اما به دلیل مشکلات امنیتی و تدارکاتی، این انتخابات تا ماه آگوست به تاخیر افتاد.

ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان روز شنبه این هفته رسما آغاز شد و تا حالا گزارشی در مورد ثبت نام رسمی هیچ یک از نامزدهای سمت ریاست جمهوری انتشار نیافته است.

بسیاری از فعالان سیاسی و اعضای سابق کابینه حامد کرزی برای شرکت در این انتخابات ابراز آمادگی کرده اند.

عبدالله عبدالله، وزیر پیشین خارجه، اشرف غنی احمدزی و انوارالحق احدی، وزیران پیشین مالیه افغانستان، علی احمد جلالی، وزیر پیشین داخله، از جمله این افراد هستند.

حامد کرزی از سال 2002 زمام امور افغانستان را برعهده داشته و در انتخابات ریاست جمهوری سال 2004، نخستین رییس جمهور منتخب افغانستان شد.

اما اخیرا روابط آقای کرزی با کشورهای غربی، از جمله آمریکا، به تیرگی گراییده است.

رییس جمهوری افغانستان چند بار نسبت به تلفات غیرنظامیان در عملیات نیروهای خارجی در افغانستان ابراز نارضایتی کرده و از نظامیان خارجی در این عرصه به شدت انتقاد کرده است.

در مقابل، آقای کرزی نیز در کشورهای غربی به دلیل آنچه که گسترش فساد در ادارات دولتی افغانستان خوانده می شود، با انتقادهای زیادی روبرو بوده است.

تصویب یک قانون جنجال برانگیز احوال شخصیه شیعیان در افغانستان نیز اخیرا مناسبات حکومت آقای کرزی با غرب را تیره تر کرده هر چند رییس جمهوری افغانستان سرانجام اعلام کرد که این قانون بازنگری خواهد شد.

مطالب مرتبط