خشم تظاهرکنندگان افغان از کشتار غیرنظامیان

خسارات ناشی از بمباران هوایی در فراه
Image caption خسارات ناشی از بمباران هوایی در فراه

صدها نفر در ولایت فراه، در غرب افغانستان، در اعتراض به کشته شدن غیرنظامیان در یک عملیات هوایی نیروهای آمریکایی، دست به تظاهرات زده اند.

گزارشها حاکیست که این تظاهرات به خشونت کشیده شده و در حالی که تظاهرکنندگان بسوی ساختمانهای دولتی و نیروهای پلیس سنگ پرتاب می کردند، پلیس تیراندازی هوایی کرده است.

برخی گزارشها حکایت از آن دارند که شماری از تظاهرکنندگان در این خشونتها زخمی شده اند.

شاهدان عینی می گویند، تظاهرکنندگان شعارها "مرگ بر آمریکا، مرگ بر اشغالگران" سر داده و خواستار خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان شدند.

این تظاهرات در حالی صورت می گیرد که حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان در حال بازدید از ایالات متحده آمریکا است.

بمباران هوایی نیروهای آمریکایی در منطقه بالابلوک ولایت فراه که "دهها" غیرنظامی را کشت، بر مذاکرات رییس جمهور کرزی با باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا سایه افکند.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا در دیدار با رییس جمهور کرزی، تاسف "عمیق" خود را ابراز کرد و گفت که آمریکا تلاش می کند از "تلفات افراد بیگناه" جلوگیری شود.

'تحقیقات'

محمد یونس رسولی، معاون والی فراه به بی بی سی گفت که برخی "افراد آشوبگر" تظاهرات را به خشونت کشاندند و به پلیس حمله کردند.

Image caption آقای کرزی بارها نسبت به کشته شدن غیرنظامیان اعتراض کرده است

دولت افغانستان می گوید هیاتی را به محل حادثه فرستاده تا در مورد اینکه دقیقا به چه تعداد از غیرنظامیان در این حملات هوایی کشته شده اند، تحقیق کند.

شاهدان عینی می گویند تعداد غیرنظامیانی که در این حملات کشته شده اند از صد نفر بیشتر است و یک سخنگوی اداره صلیب سرخ در افغانستان نیز گفت که در این حوادث "دهها" غیرنظامی کشته شده اند.

مقامات محلی در فراه نیز تایید کرده اند که این بمباران، منجر به کشته شدن غیرنظامیان شده است.

کشته شدن غیرنظامیان در عملیات نیروهای خارجی در افغانستان، از دیر زمان به یکی از جنجالی ترین مسایل در روابط افغانستان با کشورهای غربی تبدیل شده است.

منتقدان سیاسی، در عین حالی که از نظامیان خارجی در این زمینه انتقاد می کنند، از دولت افغانستان نیز ناراضی هستند که به گفته آنان نتوانسته با جدیت بیشتر عملیات نیروهای خارجی را در این کشور اصلاح کند.

مطالب مرتبط