کرزی برای شرکت در اجلاس اقتصادی وارد پاکستان شد

کرزی

حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، برای شرکت در سومین کنفرانس اقتصادی منطقه ای که در پاکستان برگزار می شود وارد اسلام آباد، پایتخت این کشور، شده است.

هدف از برگزاری این کنفرانس بهبود روابط تجاری میان افغانستان و کشورهای منطقه عنوان شده است.

به گفته مقامات افغان، به دنبال این کنفرانس، نشست دیگری نیز با حضور تجار دو کشور و با هدف جستجوی راه های بهتر مبادلات تجاری میان افغانستان و پاکستان برگزار خواهد شد.

این سومین دور نشست اقتصادی منطقه ای از سال 2005 تا حالا است.

نشست اول در سال 2005 در کابل و نشست دوم در سال 2006 در دهلی نو، پایتخت هند، برگزار شد.

ریاست این اجلاس را افغانستان و پاکستان به طور مشترک برعهده دارند و قرار است آقای کرزی در این کنفرانس سخنرانی کند.

روابط تجاری افغانستان و منطقه

در این اجلاس مسئولان امور اقتصادی بیش از بیست کشور منطقه از جمله افغانستان، هند، پاکستان، ایران، تاجکستان، چین، مالزی و سنگاپور شرکت دارند.

سیامک هروی، از سخنگویان ریاست جمهوری افغانستان، می گوید تحکیم روابط اقتصادی و تجاری میان افغانستان و کشورهای منطقه از موضوعات عمده در دستو کار این اجلاس خواهد بود.

آقای هروی ابراز امیدواری کرد که حکومت پاکستان در این نشست توافق کند تجارت میان افغانستان و هند از طریق راه های زمینی پاکستان افزایش یابد.

در این نشست در مورد انتقال برق از تاجکستان و قرقیزستان به آسیای جنوبی و شرقی از طریق خاک افغانستان هم گفتگوهایی صورت خواهد گرفت.

تقویت روابط تجاری، توسعه زراعت، ترانزیت، استخراج معادن و معرفی افغانستان به عنوان پل تجاری در منطقه از مواردی بود که در نشست دهلی نو مورد توافق قرار گرفته بود.

انتظار می رود نشست اسلام آباد میزان پیشرفت در اجرای توافق های قبلی در خلال سه سال گذشته و چالشهایی را که در این زمینه وجود داشته مورد بررسی قرار دهد.