'در بمباران فراه ۱۴۰ تن کشته شده بودند'

فراه
Image caption کشته شدگان در گورهای دسته جمعی و انفرادی دفن شده اند

هیات تحقیق دولت افغانستان در بازگشت از فراه، در غرب این کشور اعلام کرده که عملیات هوایی نیروهای بین المللی در این ولایت ۱۴۰ تن را کشته است.

این نخستین آماری که به گونه رسمی در مورد تلفات غیرنظامیان در فراه اعلام می شود.

این هیات گزارش تحقیقات خود را در باره تلفات غیرنظامیان به دنبال بمباران روستای "گرانه" در ولسوالی/فرمانداری بالابلوک ولایت فراه روز جمعه به رئیس جمهوری افغانستان ارائه کردند.

نیروهای ائتلاف روز دوشنبه، چهارم مه، روستای گرانه را هدف بمباران قرار دادند. آنان می گویند افراد وابسته به گروه طالبان از خانه های مسکونی به سوی نیروهای ائتلاف و افغان تیراندازی کردند و از مردم به عنوان "سپر انسانی" استفاده کردند.

نظامیان ائتلاف همچنین گفته اند که در پی شدت یافتن نبرد، مواضع شورشیان را در چند نقطه هدف بمباران قرار دادند.

اما این بمباران، با آن که شمار دقیق تلفات غیرنظامیان در پی آن مشخص نبود، با واکنشهای گسترده در داخل و خارج از افغانستان مواجه شد.

وزارت دفاع افغانستان در اعلامیه ای گفته که هیات تحقیق دولت در گزارش مفصلی به حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفته است که در اثر این بمباران ۱۴۰ غیرنظامی کشته و ۲۵ تن دیگر زخمی شدند.

براساس این اعلامیه، ژنرال شهزاده، رئیس این هیات گفته که این آمار را بر اساس بررسی محل حادثه، گورستانها، اطلاعات نهادهای امنیتی، روحانیون و ریش سفیدان و گفتگو با مقامهای محلی به دست آورده است.

Image caption نیروهای ائتلاف روز چهارم مه روستای گرانه را در فراه بمباران کردند

آقای شهزاده همچنین گفته که کشته شدگان این حادثه در "گورهای دسته جمعی و انفرادی" دفن شده اند.

این هیات گزارش هایی مبنی بر استفاده از سلاح کیمیایی/شیمیایی در ولایت فراه را رد کرده است. آقای شهزاده گفته است: "هیچ گونه اثر استفاده از سلاح کیمیایی را در منطقه مشاهده نکرده ایم و این خبر قابل تایید نمی باشد."

پیش از این نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان آمار مقام های محلی در باره تلفات غیرنظامیان در فراه را که گفته بودند بیش از صد تن در بمباران روستای گرانه کشته شده اند، "مبالغه آمیز" خوانده بودند.

اخیراً سازمان دیده بان حقوق بشر، که مقر آن در نیویورک است تاکید کرد که تحقیقات در باره تلفات غیرنظامیان در فراه "به گونه مستقل" انجام شود و نتایج آن هم در اختیار عموم گذاشته شود.

این سازمان همچنین گفته آمریکایی ها تا حال قول های زیادی در مورد توقف غیرنظامیان داده اند و بمباران فراه باید "آخرین رویدادی" باشد که در آن غیرنظامیان کشته می شوند. به گفته مسئولان دیده بان حقوق بشر در غیر این صورت آمریکاییان اعتبار خود را در میان مردم افغانستان از دست خواهند داد.

سازمان دیده بان حقوق بشر همچنین تاکید کرده است که تمام اقدامات ممکن برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان در افغانستان روی دست گرفته شود.

مطالب مرتبط