کرزی و سفیر آمریکا از بازماندگان قربانیان فراه دلجویی کردند

حامد کرزی
Image caption حامد کرزی و ایکن بیری سفیر آمریکا در کابل با بازماندگان قربانیان بمباران هوایی آمریکا، دیدار کردند

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان قول داده خانه های بمباران شده مردم ولایت فراه را از نو بسازد و بازماندگان قربانیان این بمباران را به زیارت حج بفرستد.

آقای کرزی این سخنان را در جریان دیداری از ولایت فراه ابراز داشت.

در بمباران دو هفته پیش روستا های منطقه بالا بلوک فراه 140 غیرنظامی کشته شدند.

کارل آیکن بیری سفیر جدید آمریکا در کابل که آقای کرزی را در این سفر همراهی می کرد گفته است که کشورش تلاش می کند از تکرار این حوادث جلوگیری کند.

همایون حمید زاده سخنگوی حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در گفتگو با بخش پشتوی بی بی سی گفت که سفیر جدید آمریکا در افغانستان از بازماندگان قربانیان بمباران روستای بالا بلوک عذر خواهی کرد و گفت نیروهای آمریکا تلاش خواهند کرد تا از تلفات غیر نظامیان در جریان درگیری با شورشیان جلو گیری کند.

تلفات غیر نظامیان دست کم در دوسال اخیر انتقاد های شدید مردم و دولت افغانستان را در پی داشته است.

دوهفته پیش در اثر بمباران روستایی در ولایت جنوب غربی فراه، 140 غیر نظامی کشته شدند، این آمار پس از آن اعلام شد که اعضای هیاتی از سوی دولت افغانستان برای تحقیق در مورد این حادثه به محل رفتند.

دولت افغانستان و شخص رئیس جمهور کرزی نیز بارها از نیروهای آمریکایی و ناتو مستقر در افغانستان خواسته است، بمباران هوایی را متوقف کند.

مقام های دولت افغانستان می گویند، این مساله در دیدار اخیر حامد کرزی و باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا نیز مطرح شده است.

Image caption دولت افغانستان اعلام کرد که در بمباران دو هفته قبل نیروهای آمریکایی در فراه 140 غیر نظامی کشته شدند

سال گذشته نیز بمباران روستایی در ولایت هرات در غرب افغانستان منجر به کشته شدن نود تن از غیر نظامیان شد.

کارشناسان امور نظامی در افغانستان می گویند، عدم هماهنگی میان نیروهای دولتی و نیروهای خارجی در جریان نبرد علیه شورشیان سبب تلفات غیر نظامی می شود.

عده ای از کارشناسان هم بر این باورند که نیروهای خارجی افرادی را استخدام کرده اند تا از فعالیت های شورشیان و محل تجمع آنها به نیروهای خارجی اطلاع دهند اما به این افراد آموزش لازم را نداده اند و آنها در مواردی گزارش های غیر دقیق را به نیروهای خارجی مخابره می کنند.

اما نیروهای آمریکایی و ناتو در حالی که آمار ارایه شده در مورد تلفات غیر نظامیان را نمی پذیرند. تاکید می کنند که طالبان از غیر نظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند و در جریان نبرد به زور وارد خانه های مردم می شوند.

این تنها بمباران های هوایی نیروهای خارجی نیست که سبب تلفات غیر نظامیان می شود، در بسیاری از موارد حملات انتحاری و یورشهای مسلحانه مخالفان دولت نیز از میان غیر نظامیان قربانی می گیرد.

مطالب مرتبط