نیویورک تایمز:خلیلزاد به دنبال نقشی در دولت افغانستان

زلمی خلیلزاد
Image caption زلمی خلیلزاد قبلا به عنوان سفیر آمریکا در افغانستان و عراق و همچنین نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد کار کرده است

روزنامه نیویورک تایمز، در شماره امروز مطلبی در مورد احتمال نقش قدرتمند زلمی خلیلزاد سفیر پیشین آمریکا در افغانستان دارد.

این روز نامه نوشته است که ممکن است آقای خلیل زاد نقشی قدرتمند اما غیر انتخابی در ساختار دولت افغانستان به عهده گیرد.

نیویورک تایمز به نقل از مقام های ارشد آمریکایی و افغان، نوشته که آقای خلیل زاد و رئیس جمهور کرزی در این زمینه صحبتهایی داشته اند.

آقای خلیلزاد که شهروند آمریکاست قصد داشت در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نامزد شود، اما به عنوان نامزد ثبت نام نکرد.

روزنامه نیویورک تایمز، مقام مورد بحث را یک مدیر اجرایی توصیف کرده است. به ادعای این روزنامه یکی از مقامات ارشد دولت اوباما این پست را نوعی نخست وزیری خوانده با این تفاوت که در برابر پارلمانی پاسخگو نخواهد بود.

با این حال، نیویورک تایمز از قول مقام های دولت اوباما نوشته است که کاخ سفید در این قضیه دخالتی ندارد.

آمریکاییها گفته اند که آقای کرزی از خلیلزاد خواسته بود که در ساختار سیاسی افغانستان دخیل باشد اما ایدهء نقش مدیر اجرایی توسط گوردون براون نخست وزیر بریتانیا مطرح شده است.

آمریکاییها و بریتانیاییها اظهار نگرانی می کنند که این باور که غرب در چنین برنامه ای دست داشته باشد، می تواند بر وجهه آنها تاثیر منفی بگذارد.

نیویورک تایمز همچنین نوشته است که آقایان خلیلزاد و کرزی دو هفته پیش، زمانی که کرزی از واشنگتن دیدار کرد، در مورد این نقش، صحبت کرده بودند و به دنبال آن خلیلزاد برای ادامه گفتگو در این مورد، به کابل سفر کرد.

روزنامه نیویورک تایمز همچنین ادعا کرده که آقای کرزی در مورد ایجاد این نقش مدیریتی حتی با هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا و ریچارد هولبروک نماینده خاص آمریکا در افغانستان و پاکستان صحبت کرده است.

به نوشته نیویورک تایمز ظاهرا، اوباما، کلینتون و هولبروک به آقای کرزی گفته اند که تصمیم در این مورد به عهده خود اوست.

مطالب مرتبط