آمار تازه از تلفات غیرنظامی بمباران فراه

عملیات در فراه

نتایج یک تحقیق در مورد تلفات غیرنظامیان در غرب افغانستان که به تازگی از سوی نیروهای آمریکایی انجام شده، نشان می دهد که در این عملیات، بیست تا سی غیرنظامی افغان کشته شده اند.

در اعلامیه ای که از سوی نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان منتشر شده، آمده است که شصت تا شصت و پنج تن دیگر از کشته شدگان جنگجویان مربوط به گروه طالبان بوده اند.

این عملیات روز چهارشنبه، چهارم مه، در روستای "گرانه" در ولسوالی بالابلوک ولایت فراه انجام شده بود.

دولت افغانستان می گوید در این عملیات، 140 غیرنظامی افغان کشته شده اند، در حالی که برخی از منابع دیگر از جمله مردم محل، تلفات غیرنظامیان را بیشتر از این اعلام کرده اند.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا از کشته شدن غیرنظامیان در این عملیات ابراز تاسف عمیق کرد و گفت که دولت آمریکا تلاش دارد تا جلو کشتار غیرنظامیان را در عملیات های نظامی بگیرد. او همچنین گفت که ادعاها در مورد کشتار غیرنظامیان در ولایت فراه، بررسی خواهد شد.

'جزییات' درگیری

نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان، نتایج تحقیق خود در این مورد را شانزده روز بعد از حادثه منتشر کرده اند که در آن، شما بیشتر کشته شدگان عملیات در بالابلوک، جنگجویان گروه طالبان خوانده شده است.

در اعلامیه ای در این مورد آمده است که قبل از آغاز درگیری، گروه بزرگی از طالبان، به شمول شهروندان خارجی، به روستاهای "گنج آباد" و "گرانه" ولسوالی بالابلوک رفته و "از روستاییان تقاضای پول کردند."

در اعلامیه به نقل از "مقامات آمده است که "طالبان سه کارمند سابق دولتی را به قتل رساندند.

اعلامیه همچنین افزوده که سربازان افغان و ائتلاف پس از آن شاهد فرار حداقل سه صد نفر از روستاییان از این روستاها، از بیم آغاز درگیری میان طالبان و نیروهای امنیتی، بودند.

براساس اعلامیه، نیروهای پلیس و ارتش افغانستان برای بیرون راندن طالبان به ولسوالی گرانه رفتند که با حمله گروه دوصد تا سه صد نفری طالبان روبرو شده و در نتیجه دو مامور پلیس افغانستان کشته شدند - در کل، در ادامه این درگیری، پنج سرباز پلیس افغانستان کشته شدند.

در این درگیری، درخواست کمک از نیروهای آمریکایی صورت گرفت که براساس آن، این مناطق از سوی نظامیان آمریکایی بمباران شد.

آنان می گویند افراد وابسته به گروه طالبان از خانه های مسکونی به سوی نیروهای ائتلاف و افغان تیراندازی کردند و از مردم به عنوان "سپر انسانی" استفاده کردند.

روز گذشته حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان و کارل ایکن بیری سفیر آمریکا در کابل به ولایت فراه سفر کردند و در دیدار با باز ماندگان قربانیان بمباران اخیر از آنها دلجویی کردند.

سخنگوی حامد کرزی به بی بی سی گفت سفیر آمریکا در دیدار با باز ماندگان قربانیان حادثه فراه از آنان عذر خواهی کرده است.

مطالب مرتبط