کمیسیون انتخابات افغانستان تبلیغات پیش از موعد را منع کرد

نشان کمیسیون انتخابات افغانستان
Image caption کمیسیون انتخابات می گوید اگر نامزدان احتمالی اقدام به مبارزات پیش از وقت کنند، نام آنها از فهرست نهایی نامزدان حذف می شود

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از تمام نامزدان احتمالی ریاست جمهوری این کشور خواسته است مبارزات انتخاباتی خود را قبل از موعد مقرر آغاز نکنند.

این کمیسیون در اعلامیه ای از تمام نامزدان احتمالی ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی/استانی خواسته است که دست به مبارزات پیش از وقت نزنند.

در این اعلامیه آمده است که شماری از نامزدان "احتمالی" که هنوز نام آنان در فهرست نهایی نامزدها نیامده است، به تبلیغات انتخاباتی دست زده اند و به این ترتیب، "قانون تخطی" می کنند.

این کمیسیون هشدار داده است که اگر نامزدان احتمالی مرتکب "تخلف مکرر" در این زمینه شوند، کمیسیون هم به "اقدامات قانونی" متوسل خواهد شد.

مسئولان این کمیسیون هشدار داده اند که آغاز مبارزات انتخاباتی قبل از موعد قانونی باعث حذف نام نامزدهای متخلف از فهرست نامزدان انتخابات خواهد شد.

هنوز فهرست نهایی نامهای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری منتشر نشده و کمیسیون انتخابات اعلام کرده است که این فهرست را روز ۲۲ جوزا/خرداد منتشر خواهد کرد.

بر اساس جدول زمانبندی اعلام شده از سوی کمیسیون انتخابات، نامزدان از ۲۶ جوزا تا ۲۶ اسد/مرداد مجاز به مبارزات انتخاباتی خواهند بود.

نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون انتخابات در گفتگویی با بی بی سی گفت که تنها کسانی می توانند وارد مبارزات انتخاباتی شوند که نام آنها در فهرست نهایی نامزدان انتخابات وجود داشته باشد.

آقای نور گفت: "اگر احیاناً کسی دیده شود که چنین کار (کمپین انتخاباتی پیش از وقت) را به طور مکرر انجام می دهند، ما آنها را به کمیسیون بررسی شکایات انتخاباتی معرفی می کنیم تا نام آنها از فهرست خارج شود."

سخنگوی کمیسیون انتخابات از مورد ویژه ای یادآوری نکرد که نامزدان احتمالی در آن دست به مبارزه انتخاباتی زده باشند، اما گفت که از رسانه ها شنیده است که برخی از نامزدان تبلیغات انتخاباتی خود را شروع کرده اند.

او تشکیل همایشهایی از سوی احزاب و هواداران نامزدان را مشمول تعریف مبارزه انتخاباتی نکرد و تاکید کرد که آزادی بیان در این مورد محدود نخواهد شد.

در همین حال وزارت داخله افغانستان اعلام کرده که برای تامین امینت جانی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری این کشور برای هر نامزد ۲۰ محافظ گماشته است.

روز گذشته ازمری بشری، سخنگوی این وزارت در یک نشست خبری اعلام کرد که علاوه بر تامین امنیت نامزدان، برای تامین مرکز رای گیری نیز تدابیر شدیدی به اجرا گذاشته خواهد شد.

به گفته او، در روز انتخابات چهار کمربند امنیتی برای تامین امنیت این مراکز ایجاد خواهد شد. آقای بشری گفت که در کمربند اول ماموران پلیس، در کمربند دوم سربازان ارتش و همچنین در کمربند سوم سربازان نیروهای بین المللی به همراه ماموران اطلاعاتی مشغول تامین امنیت خواهند شد.

سخنگوی وزارت داخله گفت که کمربند چهارم را نیروهای هوایی با ترصد هوایی تشکیل خواهند داد.

پیشتر از این نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان اعلام کرده بودند که شمار سربازان آنها در این کشور در آستانه برگزاری انتخابات افزایش خواهد یافت.

مطالب مرتبط