'وزارت دفاع افغانستان: ده ولسوالی در کنترل شورشیان است'

سربازان ارتش افغانستان، عکس از نیروهای ائتلاف
Image caption آقای کریمی می گوید اگر کمیسیون انتخابات و ارگانهای دولتی بخواهند، نیروهای امنیتی آماده عملیات هستند

وزارت دفاع افغانستان می گوید اگر ادارات محلی در مناطق تحت کنترل شورشیان پس از بازپس گیری فعال نشوند، اجرای عملیات نظامی در این مناطق سودی ندارد.

شیر محمد کریمی رئیس بخش عملیات وزارت دفاع در یک نشست خبری در کابل گفت در ۱۰ ولسوالی نیروهای ارتش و پلیس حضور ندارد و این مناطق در حال حاضر تحت کنترل شورشیان است.

شرط؟

آقای کریمی گفت نیروهای امنیتی بازپس گیری این ولسوالی ها را مشروط به فعال شدن نهادهای دولتی و دفترهای محلی کمیسیون انتخابات در این مناطق کرده اند.

این مقام وزارت دفاع گفت: "ما برای پاکسازی ۱۰ ولسوالی که در آن جا عملاً نیروی امنیتی نداریم، آماده هستیم. ولی ما شرط گذاشته ایم که اگر کمیسیون انتخابات و ارگانهای دولتی آماده شوند که ادارات این ولسوالی ها را فعال کنند، ما برای عملیات آماده ایم."

آقای کریمی افزود: "اگر ما در یک منطقه عملیات اجرا کنیم ولی ولسوالی در آن جا فعال نشود و ولسوال به آن جا نرود، کمیسیون انتخابات در آن جا نباشد و رای دهندگان ثبت نام نشوند، سود عملیات ما چیست؟"

او گفت اجرای عملیات نظامی در این صورت از لحاظ نظامی به دلیل این که "دشمن" از آن خارج می شود تا حدی قابل توجیه است، ولی تا زمانی که نهادهای محلی در آن جا فعال نشوند، نیروهای امنیتی نمی توانند این مناطق را تحت پوشش عملیاتی قرار دهند.

آقای کریمی گفت ارتش برای بازپسگیری دو ولسوالی برنامه ریزی کرده و عملیات نظامی را در این ولسوالی ها به اجرا خواهد گذاشت. او گفت بازپس گیری این ولسوالی ها از لحاظ نظامی بر ولسوالی دیگری که اکنون تحت کنترل شورشیان قرار دارد، موثر است.

'به جنجالش نمی ارزد'

شیر محمد کریمی درحالی که از منطقه خاصی نام نبرد اما گفت که بعضی از مناطقی که تحت کنترل شورشیان است به"جنجالش نمی ارزد" اما توضیح نداد که کدام مناطق و به چه دلیلی ارزش این را ندارد که از کنترل شورشیان خارج شوند.

این در حالی است که کمیسیون انتخابات پیش از این گفته بود که در صورت تامین امنیت در این ۱۰ ولسوالی حاضر است روند ثبت نام رای دهندگان را به اجرا بگذارد و انتخابات را هم در این مناطق برگزار کند.

چانه زنی بر سر تامین امنیت انتخابات میان نهاد های دولتی افغانستان درحالی بالا می گیرد که نیروهای جدید آمریکایی به منظور تامین امنیت انتخابات وارد افغانستان شده است.

افزون براین نیروهای امنیتی افغان پیش از این قول داده بودند که اگر برگزاری انتخابات تا ماه آگوست به تاخیر انداخته شود آن ها قادر خواهند بود تا امنیت را در سراسر افغانستان تامین کنند.

مطالب مرتبط