آغاز مبارزات انتخاباتی در افغانستان

داوود علی نجفی، رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات
Image caption آقای نجفی گفت نامزدها باید بر اساس دستورهای مصوب کمیسیون انتخابات به مبارزات انتخاباتی بپردازند

نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان رسماً مبارزات انتخاباتی خود را آغاز کرده اند.

از بامداد امروز، سه شنبه، ۲۶ جوزا/خرداد خیابانهای شهرهای افغانستان، از جمله کابل، پایتخت با نصب پوسترهای تبلیغاتی نامزدها حال و هوای انتخاباتی به خود گرفته است.

در این انتخابات ۴۱ نامزد ریاست جمهوری و ۳۳۲۴ نامزد شورای ولایتی در دو ماه آینده سرگرم مبارزات انتخاباتی خواهند بود. انتخابات در ۲۹ اسد/مرداد برگزار می شود و مبارزات انتخاباتی ۴۸ ساعت پیش از آن به پایان خواهد رسید.

نگرانی های امنیتی

روند انتخابات افغانستان در حالی وارد حساس ترین و هیجانی ترین مرحله خود می شود که هنوز نگرانی هایی در باره تامین امنیت انتخابات و همچنین نامزدهای انتخابات در این کشور وجود دارد.

اگرچه مقامات امنیتی افغان و نیروهای بین المللی گفته اند که برنامه های گسترده ای را برای تامین امنیت روی دست گرفته اند، اما به نظر می رسد سفر نامزدها به شماری از ولایت ها، از جمله مناطق ناامن جنوب و جنوب شرقی کار ساده ای نباشد.

به همین دلیل ممکن است که بیشتر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری کمتر به سفرهای انتخاباتی بپردازند و تنها به انتشار پوسترهای تبلیغاتی و تبلیغات از طریق رسانه ها اکتفا کنند.

این در حالی است که استفاده از رسانه های خصوصی برای بسیاری از نامزدها شاید به دلیل گران بودن آنها ممکن نباشد و همچنین برای استفاده از رسانه های دولتی محدودیت هایی وجود دارد.

امکانات دولتی

بر اساس قانون، همه نامزدهای انتخابات به طور مساویانه حق دارند از رسانه های دولتی در مبارزات انتخاباتی استفاده کنند. اما شیوه و میزان استفاده از این رسانه ها و دیگر امکانات دولتی با بحثهای جنجال برانگیزی به همراه بوده است.

شماری از نامزدها انتقاد کرده اند که برخی از کارمندان دولتی به نفع حامد کرزی، رئیس جمهوری و یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، فعالیت می کنند. اما منابع نزدیک به آقای کرزی همواره این انتقادها را رد کرده اند.

داوود علی نجفی، رئیس دارالانشای کمیسیون انتخابات در گفتگو با خبرنگاران در کابل گفت: "اگر رئیس جمهور کرزی باشد یا کاندای دیگری، نمی توانند از امکانات دولتی برای مبارزات انتخاباتی استفاده کنند."

او افزود: "آنها اگر می خواهند از این امکانات استفاده کنند بعضی اماکن دولتی هست که همگی از آنها استفاده می کنند، مانند تالار مطبوعات و رادیو و تلویزیون ملی. در آن صورت کمیسیون رسانه ها چگونگی استفاده از این ها را تنظیم می کند."

همچنین آقای نجفی تاکید کرد که نامزدها مکلفند دستورالعمل مبارزات انتخاباتی را، که کمیسیون انتخابات آن را تصویب کرده رعایت کنند و بر اساس این دستورالعمل، تخلف در مبارزات انتخاباتی احتمال کشیده شدن به مراجع قضایی را هم در پی خواهد داشت.

ثبت دارایی ها

آقای نجفی همچنین گفت که نامزدها مکلف هستند که دارایی های نقدی و غیرنقدی و همچنین منابع مالی مبارزات انتخاباتی خود را در کمیسیون انتخابات ثبت کنند.

به گفته او، تا حال ۳۰ نامزد انتخابات ریاست جمهوری دارایی های خود را ثبت کرده، اما ۱۱ نامزد دیگر برای ثبت دارایی خود به کمیسیون انتخابات مراجعه نکرده اند.

آقای نجفی هشدار داد که اگر این نامزدها داراییهای خود را تا پایان روز ۲۶ جوزا در کمیسیون انتخابات ثبت نکنند، نامهای آنها در اختیار رسانه ها گذاشته خواهد شد.

همچنین بر اساس دستورالعملی که کمیسیون انتخابات در این زمینه تصویب کرده، نامزدی که در مورد ثبت دارایی و مصارف انتخاباتی خود تخلف کند، از شرکت در انتخابات بعدی محروم خواهد شد.

مطالب مرتبط