تبلیغات انتخاباتی در مساجد افغانستان ممنوع شد

مسجد
Image caption آقای چکری گفت که مسجد محل عبادت است و نه "مرکز جنجالهای سیاسی"

وزارت حج و اوقاف افغانستان تبلیغات انتخاباتی در مساجد را ممنوع کرده است، اما شماری از نامزدهای انتخابات با این ممنوعیت مخالفت کرده اند.

صدیق چکری، سرپرست وزارت حج و اوقاف در گفتگویی با بی بی سی گفت که به تمام امامان جماعات دستور داده است که برای نامزد خاصی تبلیغ نکنند.

اما آقای چکری افزود که به امامان مساجد گفته است که مردم را به شرکت در روند انتخابات تشویق کنند.

سرپرست وزارت حج و اوقاف تاکید کرد که نامزدهای انتخابات نباید از مساجد برای مبارزات انتخاباتی خود کار گیرند.

آقای چکری گفت: "مسجدها محل عبادت، نماز خواندن، تلاوت آیات قرآن و حدیث است و نه مرکز رقابت های سیاسی."

او گفت اگر این ممنوعیت برای استفاده از مساجد در مبارزات انتخاباتی وجود نداشته باشد، ممکن است گاهی بیش از یک نامزد به یک مسجد برود و در میان نامزدها تنش به میان آید.

سرپرست وزارت حج و اوقاف گفت: "ما از ائمه و خطبای مسجدها خواسته ایم که به هیچ نامزدی اجازه ندهند که از مسجدها به عنوان مرکز مبارزات انتخاباتی استفاده کند."

او افزود: "اما این مکلفیت ائمه و خطبا است که مردم را تشویق کنند در انتخابات شرکت کنند."

آقای چکری گفت این دستور ظرف دو سه روز در سراسر کشور به اجرا درخواهد آمد و امامانی که از این دستور سرپیچی کنند "تنبیه" خواهند شد.

اما این ممنوعیت با مخالفت شماری از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مواجه شده است.

رمضان بشردوست، نامزد ریاست جمهوری در گفتگویی با بی بی سی گفت که منع تبلیغات انتخاباتی در مسجدها "خالی کردن خانه خدا از خلق خدا" است.

آقای بشردوست گفت: "در صدر اسلام جایی به عنوان دفتر حکومت، دفتر خلیفه و پادشاه وجود نداشت. مسجد مرکز و هسته تمام فعالیت های جامعه اسلامی بود."

او افزود: "جای تاسف و تعجب است که کسی به عنوان مسئول ارشاد اسلامی خانه خدا را از خلق خدا خالی می کند. من فکر می کنم این ضربه ای به اسلام است."

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری همچنین این احتمال را رد کرد که تبلیغات انتخاباتی باعث تنش در مساجد خواهد شد.

مطالب مرتبط