نشریات کابل: دوشنبه اول سرطان

سخنان رئیس مجلس سنای افغانستان در حمایت از نامزدی حامد کرزی در انتخابات افغانستان، بازتاب گسترده ای در روزنامه های کابل داشته و واکنش های متفاوتی را برانگیخته است.

روزنامه ماندگار سخنان تازه صبغت الله مجددی، رئیس مجلس سنای افغانستان را، "استفاده ابزاری از دین" توصیف کرده و نوشته، چنین استفاده های سیاسی از دین، پیشینه تاریخی دارد.

آقای مجددی در هنگام اعلام حمایت از حامد کرزی، در انتخابات ریاست جمهوری آینده، گفت که از سوی خداوند به او اشاره شده است که به کرزی رای بدهد.

روزنامه ماندگار ضمن "بی اساس" خواندن چنین ادعایی، آن را به سود دین و آخرت مردم ندانسته و نوشته است، کارنامه رئیس جمهور کرزی بهترین محک ارزیابی ریاست جمهوری اوست.

روزنامه هشت صبح نیز به همین موضوع پرداخته و نوشته است در دموکراسی، نمی توان بر اساس روایات غیبی به کسی رای داد.

به نظر نویسنده هشت صبح، عالمان دین باید به مردم یاد بدهند که چگونه فرد شایسته ای را از میان جمعی، تشخیص دهند، نه اینکه با فتوا و استخاره، آنان را به حمایت از کسی تشویق کنند.

این روزنامه در ادامه به کنایه نوشته است که آقای مجددی، چند سال دیگر زنده خواهد بود تا همچنان با استخاره های خود روئسای جمهوری افغانستان را تعیین کند.

روزنامه نخست، موضوع استخاره رئیس مجلس سنا را در عنوان طنزآمیز چنین آورده است: "در حمایت از کرزی، حتی اشاره های غیبی دست اندرکارند."

نویسنده نخست، از آقای مجددی پرسیده است که اگر استخاره جواب گوی حل مشکلات افغانستان است و ایشان با کمک عالم غیب از آقای کرزی حمایت می کنند، پس چرا در حل مشکلات عظیم کشوری استخاره ای صورت نمی گیرد.

این روزنامه، در پایان یادآوری کرده است که اگر چنین سخنی از زبان کس دیگری مطرح می شد، حتما به غیب گویی و دعوای پیامبری متهم می شد. چنانچه روزنامه از غوث زلمی، یکی از روزنامه نگاران افغان یاد کرده که با دعوای مشابه، به بیست سال حبس محکوم شده است.

روزنامه چراغ هم به موضوع انتخابات پرداخته و در مطلبی زیر عنوان "اشتباهات کرزی در برنامه های عبدالله" به انتقاد از برنامه های سیاسی دکتر عبدالله، نامزد انتخابات ریاست جمهوری پرداخته است.

این روزنامه نوشته آنچه را که آقای کرزی در هشت سال گذشته نتوانست انجام دهد، در برنامه های دکتر عبدالله به چشم می خورد.

به نوشته این روزنامه، تاکید دکتر عبدالله برای مذاکره با طالبان در برنامه های سیاسی اش در صورت پیروزی در انتخابات، تکرار سیاست اشتباه آمیز آقای کرزی است که به نوشته چراغ در سال های گذشته نتوانسته جنبه عملی پیدا کند.

مطالب مرتبط