فرمانده ناتو: اوضاع افغانستان 'بحرانی' است

ژنرال استانلی مک کریستال
Image caption مک کریستال، ژنرال چهار ستاره آمریکایی گفت حالا ناامنی به شمال افغانستان هم رخنه کرده است

فرمانده جدید نیروهای ناتو در افغانستان اوضاع امنیتی این کشور را "بحرانی" خوانده و گفته که حالا ناامنی به شمال افغانستان هم رخنه کرده است.

ژنرال استانلی مک کریستال، که به تازگی فرماندهی کل نیروهای ناتو و ائتلاف مستقر در افغانستان را به دوش گرفته، نخستین سفرش به ولایت های این کشور را از ولایت های شمالی بلخ و فاریاب آغاز کرده است.

آقای مک کریستال در این سفر به خبرنگار بی بی سی گفت که حالا ناامنی ها از مناطق جنوبی افغانستان، به شمال این کشور نیز رخنه کرده است.

شورشیان در ولایت های شمالی افغانستان حضور قابل ملاحظه ای ندارند و این ولایت ها از مناطق نسبتاً امن در این کشور شمرده می شود.

فرمانده ناتو در این سفر گفت: "به نظر من اوضاع (در افغانستان) به دلیل شورش طالبان جدی است. ما نیاز داریم که به ولایت های شمالی افغانستان نیز مانند مناطق جنوبی و شرقی این کشور توجه کنیم."

فرمانده ناتو افزود: "در شمال کشور مناطقی وجود دارد که در این اواخر با مشکلات جدی روبرو شده، ما باید با توجه به اوضاع کنونی، امکانات خود را هم از نظر نیروی انسانی و هم از لحاظ مالی و تسلیحاتی به کار ببریم."

مک کریستال، که همزمان با ورود هزاران سرباز تازه نفس آمریکایی به افغانستان، فرمانده ناتو و ائتلاف شده است، گفت با افزایش این نیروها تلاش های بیشتری برای کنترل اوضاع در این کشور به راه انداخته خواهد شد.

اما تلفات غیرنظامیان در نبرد با شورشیان در برخی موارد، از چالش هایی است که در برابر ماموریت فرمانده جدید ناتو قرار دارد.

فرمانده ناتو دلیل این تلفات را پناه گرفتن شورشیان در میان مردم و مناطق و روستایی دانست و تاکید کرد که برنامه های تازه ای را برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان روی دست خواهد گرفت.

فرمانده ناتو گفت: "نخستین حرفی را که باید به خاطر داشت این است که ما برای دفاع از مردم به این جا آمده ایم. به همین دلیل باید در باره بکار گیری سلاح های مختلف در عملیات نظامی دقت بیشتری کنیم."

ژنرال مک کریستال افزود: "به هر صورت، هنگام رویارویی با چنین حالتی باید بکوشیم تا قبل از بکارگیری جنگنده ها و دیگر سلاح ها، باید از منطقه ارزیابی دقیق تری داشته باشیم. بعد بر اساس ضرورت از این سلاح ها استفاده کنیم."

تلفات غیرنظامیان در جنگ با تروریسم در افغانستان همواره جنجال هایی را برانگیخته است. حتی در برخی موارد سخن از ایجاد فاصله میان نیروهای بین المللی و دولت افغانستان به میان آمده است.

مقام های دولت افغانستان در چند ماه اخیر به دلیل تلفات غیر نظامیان شدیدا از نیروهای خارجی مستقر در این کشور انتقاد کرده اند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور تلفات افراد غیرنظامی در عملیات نیروهای ناتو و ائتلاف را غیرقابل تحمل دانسته و در آخرین مورد از تلفات غیرنظامیان در غرب افغانستان، او خواستار توقف حملات هوایی شد.

حملات هوایی نیروهای ائتلاف در ولایت فراه در غرب افغانستان در ماه مه گذشته ده ها غیرنظامی را کشت و به تنش ها در روابط افغانستان با نیروهای بین المللی به شدت دامن زد.

مطالب مرتبط