روزنامه های کابل: 3 سرطان، اظهارات فرمانده جدید ناتو

اظهارات تازه فرمانده جدید ناتو و ائتلاف در افغانستان در مورد وخامت اوضاع امنیتی در این کشور، موضوع اصلی مورد بررسی در بسیاری از روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه راه نجات موضوع امنیت در افغانستان را مهم دیده و ادعا کرده که کشورهای قدرتمند ذیدخل در مسایل این کشور، عمدتا نا آرامی ها را دامن می زنند.

به نوشته این روزنامه، از دیر زمانی افغانستان صحنه رزم آرایی های قدرت های بزرگ است و آنها تلاش دارند تا از افغانستان به عنوان صحنه نبردهای خود استفاده کنند.

راه نجات بخشی از این مشکل را مربوط به نبود استراتژی امنیتی دولت افغانستان دانسته و تاکید کرده است که بی برنامگی دولت، زمینه فعالیت های خودسرانه برای نظامیان خارجی در این کشور را فراهم کرده است.

روزنامه نخست به اظهارات تازه سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان پرداخته که نسبت به دیدار سفیر آمریکا در کابل با برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، واکنش نشان داده است.

همایون حمیدزاده، سخنگوی ریاست جمهوری در کابل گفت که اگر این دیدارها با هدف تایید برنامه های نامزد خاصی انجام می شود، مداخله آشکار در امور افغانستان تلقی خواهد شد.

روزنامه نخست این دیدارها را به زیان حامد کرزی، رئیس جمهور کنونی افغانستان تعبیر کرده و نوشته شاید آقای کرزی احساس کرده است که دیگر حمایت آمریکا را با خود ندارد.

روزنامه در ادامه تاکید کرده است که دیدار یک مقام خارجی با نامزدهای ریاست جمهوری افغانستان، در قوانین بین المللی جرم پنداشته نمی شود.

روزنامه افغانستان زیر عنوان "بحران امنیت جدی است" به اظهارات فرمانده جدید نیروهای ناتو و ائتلاف در افغانستان توجه کرده که اخیرا از ولایات شمالی دیدن کرده است.

به نوشته این روزنامه، بحرانی خواندن وضعیت امنیتی از سوی فرمانده ناتو و ائتلاف، نشان می دهد که طرح های نظامی این فرمانده چهار ستاره آمریکایی، در برابر مانورهای طالبان از کارآیی چندانی برخوردار نیست.

روزنامه ماندگار به سفر مک کرستال، فرمانده ناتو و ائتلاف به شمال افغانستان توجه کرده و نوشته مشکل امنیتی افغانستان با تغییر فرمانده نظامی حل نمی شود.

نویسنده ماندگار به این باور است که افغانستان به دولت جدید نیاز دارد که با تدوین برنامه های جدید امنیتی، افغانستان را به سمت ثبات و آرامش سوق دهد.

روزنامه هشت صبح، سخنان فرمانده جدید ناتو و ائتلاف را در مورد وضعیت شمال افغانستان، "گمراه کننده" توصیف کرده است.

به نوشته هشت صبح، ممکن است در برخی از مناطق دورافتاده شمال افغانستان، تحرکاتی از سوی گروه های مخالف دولت انجام شود، اما این به معنای وخامت اوضاع در کل شمال افغانستان نیست.

این روزنامه باور دارد که شمال افغانستان در هشت سال گذشته امن بوده است و امنیت آن در گرو اقتصاد و فرهنگ آن است و تداوم این دو پدیده، همچنان می تواند امنیت را در این مناطق تضمین کند.

مطالب مرتبط