دفاع آمریکا از دیدار سفیر آن کشور با نامزدهای انتخابات افغانستان

ژنرال جیمز جونز
Image caption ژنرال جونز گفت دیدار با نامزدهای انتخابات افغانستان بخشی از پالیسی آمریکا در قبال افغانستان است

یک مقام ارشد آمریکایی از دیدارهای سفیر این کشور در افغانستان، با برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان دفاع کرده است.

ژنرال جیمز جونز، مشاور امنیت ملی رییس جمهور باراک اوباما گفت که دیدار سفیر این کشور در کابل با نامزدهای انتخابات، "بخشی از پالیسی" آمریکا در قبال افغانستان است.

این اظهارات بدنبال آن مطرح شد که سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، نسبت به این دیدارها واکنش نشان داد و گفت که اگر این ملاقاتها به هدف تایید برنامه های نامزد خاصی باشد، "مداخله آشکار" در امور داخلی افغانستان است.

کارل آیکنبیری، سفیر آمریکا در کابل، ظرف روزهای اخیر سرگرم دیدار با شماری از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، از جمله اشرف غنی احمدزی، عبدالله عبدالله و میرویس یاسینی بوده است.

دولت آمریکا و سفیر این کشور در کابل، بارها تاکید کرده اند که آنها از هیچ نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان حمایت نمی کنند و نیز با هیچ یک از آنها مخالف نیستند.

سفیر آمریکا در کابل، هدف از دیدارهای خود با نامزدهای انتخابات افغانستان را آشنا شدن با برنامه های آنان برای آینده افغانستان خوانده است.

راه های قانونی؟

اما این مسئله، واکنش دفتر ریاست جمهوری افغانستان را برانگیخت. همایون حمیدزاده، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که این دیدارها، باید از راه های قانونی انجام شود.

Image caption کارشناسان می گویند، دیدار با نامزدهای رقیب، در مغایرات با قوانین بین المللی نیست

آقای حمیدزاده گفت: "این موضوع در جلسه شورای وزیران مورد بحث قرار گرفت و فیصله کابینه افغانستان این است که در دید و بازدید سفرای کشورهای خارجی به شمول سفیر کشور آمریکا، باید آنها از طریق ادارات دولت افغانستان تماس برقرار کنند و در این مورد مشخص، (از طریق) وزارت خارجه افغانستان با مراعات پروتوکول های لازم باید این کار صورت گیرد."

اما دیدار سفیر آمریکا با نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، تا چه اندازه می تواند در مخالفت با نورمهای بین المللی قرار داشته باشد؟

منصور فرهنگ، از کارشناسان حقوق بین الملل در آمریکا می گوید: "این هیچ مغایریتی با عرف و حقوق بین المللی ندارد که سفیر یک کشور و یا حتی رییس یک دولت، با نامزدهای رقیب در کشور دیگری ملاقات داشته باشد؛ ولی این ملاقاتها همیشه از یک اهمیت سیاسی برخوردار است."

این موضوع، در روزنامه ها و رسانه های داخلی افغانستان نیز بازتاب گسترده ای داشته و برخی از این رسانه ها، تحلیل کرده اند که موضعگیری سخنگوی ریاست جمهوری در این مورد، احتمالا نشاندهنده "احساس خطری" است که آقای کرزی از کاهش حمایت آمریکا نسبت به خودش دارد.

مطالب مرتبط