تاکید فرمانده آمریکایی به 'تغییر' در جنگ افغانستان

نیروهای خارجی در افغانستان

فرمانده جدید نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان می گوید سربازان تحت امر او، برای حفاظت از جان غیرنظامیان، باید شیوه های جنگی خود را تغییر دهند.

انتظار می رود ژنرال استنلی مک کریستال، قواعد جدید رزمی را برای کاهش تلفات غیرنظامیان در افغانستان، اعلام کند.

یک گزارش نظامیان آمریکایی نشان داده است که عملیات هوایی سربازان آمریکایی در ماه می که منجر به کشته شدن غیرنظامیان افغان شد، از اصول نظامی عدول کرده بود.

دولت افغانستان بارها تقاضا کرده است که تدابیر لازم برای کاهش تلفات غیرنظامیان در نبرد با گروه های شورشی باید روی دست گرفته شود.

'برخورد نا مناسب مردم'

ژنرال مک کریستال که در حال بازدید از یک پایگاه نیروی دریایی آمریکا در ولایت هلمند بود گفت، سربازان آمریکایی و ناتو برای محافظت از غیرنظامیان افغان، باید "تغییرات فرهنگی" را در شیوه های نبرد خود در افغانستان بوجود آورند.

او گفت: "سربازان آمریکایی به شکل سنتی برای جنگ های متعارف و در سطح بالا تربیت می شوند. به نظر من، آنچه باید انجام دهیم این است که تغییراتی را در فرهنگ (جنگی) بوجود آوریم."

ژنرال مک کریستال افزود: "وقتی از شما کاری سر می زند که مردم از آن آسیب می بینند، امکان اینکه با برخورد نامناسبی از سوی مردم روبرو شوید، افزایش می یابد. و حتی وقتی شما نیت خوبی هم داشته باشید، اما عملیات شما منجر به وارد آمدن آسیب به ملکیت و یا از دست رفتن جان یکی از عزیزان شان شود، امکان ندارد که این موضوع روی دیدگاه های آنان نسبت به دولت، آمریکا و نیروهای ائتلاف تاثیر نگذارد."

ژنرال مک کریستال که فرماندهی پنجاه و شش هزار سرباز آمریکایی و سی و دو هزار سرباز ناتو را در افغانستان هفته گذشته برعهده گرفت، قرار است ظرف چند روز دیگر قواعد تازه ای را برای کاهش تلفات غیرنظامیان ارایه کند.

انتظار می رود، این قواعد مثلا از سربازان بخواهد که به جای درخواست کمک نیروی هوایی که می تواند منجر به تلفات غیرنظامیان شود، از رویارویی با طالبان خودداری کنند.

مطالب مرتبط