به روز شده:  10:35 گرينويچ - شنبه 27 ژوئن 2009 - 06 تیر 1388

کرزی: خارجی ها در روند انتخابات مداخله نکنند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

رئیس جمهوری افغانستان از جامعه جهانی خواسته است که در مسایل مربوط به انتخابات این کشور مداخله نکنند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در یک نشست خبری در کابل گفت که اخیراً شایعاتی وجود داشته است که برخی محافل خارجی تلاش دارند انتخابات ریاست جمهوری را به دور دوم بکشانند.

اخیراً کارل ایکن بیری، سفیر آمریکا در کابل با شماری از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، از جمله دکتر عبدالله عبدالله، اشرف غنی احمدزی و میرویس یاسینی دیدار و گفتگو کرد.

اما این دیدارها با واکنش دولت افغانستان مواجه شد و سخنگوی آقای کرزی چندی پیش در یک نشست خبری گفت اگر این دیدارها برای تایید برنامه های نامزدها باشد "مداخله آشکار" در انتخابات است.

مقام های آمریکایی، از جمله سفیر این کشور در کابل بارها تاکید کرده اند که آنان از هیچ نامزدی حمایت نمی کنند و همچنین با هیچ نامزدی مخالف نیستند.

پس از واکنش سخنگوی آقای کرزی به این دیدارها، ژنرال جیمز جونز، مشاور امنیت ملی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از دیدارهای آقای ایکن بیری دفاع کرد و آن را "بخشی از پالیسی" آمریکا در قبال افغانستان دانست.

با این حال سخنان تازه آقای کرزی تا حدود زیادی بیانگر آن است که سخنان آقایان ایکن بیری و جونز به نگرانی های او پایان نبخشیده است.

اگر چه آقای کرزی تاکید کرد که مخالف دیدار و گفتگوی سفیران خارجی با نامزدهای انتخابات نیست و نامزدها در این گونه دید و بازدیدها "آزادی کامل" دارند، اما افزود که در مورد توضیح برنامه های انتخاباتی در نشست های مطبوعاتی با حضور سفیران خارجی "ملاحظه" دارد.

آقای کرزی که خود یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری است، گفت: "حکومت افغانستان در مورد دید و بازدیدهای کاندیداها با سفرای خارجی و یا نماینده های خارجی، که به افغانستان سفر می کنند، انتقاد ندارد. بلکه در مورد نشست های مطبوعاتی کاندیدها با سفرای خارجی و در مورد اعلام برنامه انتخاباتی آنها در این نشست ها ملاحظه داریم."

'تغییر نظام'؟

سفیر آمریکا (چپ) در دیدار با دکتر عبدالله

رئیس جمهوری افغانستان برنامه های انتخاباتی را "یک مساله ملی و داخلی" این کشور دانست و گفت خارجی ها باید در آن "به طور علنی شریک نشوند؛ خصوصاً در جایی که از تغییر نظام صحبت می شود، از ساختار نظام صحبت می شود، از آوردن نظام غیرمتمرکز صبحت می شود و از فدرالی کردن افغانستان صحبت می شود."

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، که از طرفداران نظام ریاستی و متمرکز است تاکید کرد که او در این مورد "بسیار حساس" است و به گفته او، "این مساله بسیار حساس ملی است."

آقای کرزی همچنین گفت: "اعلام برنامه انتخاباتی در کنار یک سفیر خارجی به معنای تایید این سفیر خارجی از آن برنامه است، مگر این که این سفیر خارجی آن را رد کند."

شماری از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، از جمله دکتر عبدالله عبدالله گفته اند که اگر به ریاست جمهوری برسند برای برقراری "نظام پارلمانی" در کشور تلاش خواهند کرد. همچنین عبداللطیف پدرام و بشیر بیژن گفته اند که طرفدار "نظام پارلمانی فدرال" در کشور هستند.

او با آن که تاکید کرد که تا حال موردی ویژه وجود ندارد که بیانگر مداخله خارجی ها در روند انتخابات باشد، از کشورهای خارجی، به ویژه کشورهایی که در افغانستان نیروی دارند خواست که در کار انتخابات مداخله نکنند.

رئیس جمهوری افغانستان همچنین از گروههای مسلح مخالف دولت خواست که در انتخابات شرکت کنند.

آقای کرزی تاکید کرد که مخالفان مسلح دولت باید از حقوق شهروندی خود استفاده کنند و در انتخابات سهم بگیرند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.