استفاده از فقه برای کاهش آلودگی محیط زیست

شهر کابل
Image caption در کابل سالانه بیش از سه هزار نفر به دلیل آلودگی هوا می میرند

اداره محیط زیست افغانستان اعلام کرده که برنامه های تازه ای را بر اساس فقه اسلامی برای جلوگیری از آلودگی محیط زیست آغاز کرده است.

مسئولان این اداره در یک نشست خبری در کابل گفتند که آنان به کمک روحانیان و وزارت معارف/آموزش و پرورش این برنامه ها را شامل برنامه درسی مدارس و دانشگاه ها خواهند کرد.

جارالله منصوری معاون اداره محیط زیست گفت این اداره از شماری از روحانیان خواسته است که برای حل مشکلات آلودگی محیط زیست دستورهای اسلامی را در این زمینه گردآوری کنند.

آقای منصوری گفت: "ما خواستیم که در مباحث دینی صفحه جدیدی را باز کنیم و آن ‘اسلام و محیط زیست’ است. در دیگر کشورهای اسلامی فقه محیط زیست وجود دارد و بحث محیط زیست اسلام در محور بحث های دینی است."

او افزود: "ما برای آغاز بحث های اسلامی راجع به محیط زیست دو هدف داریم: اول مردم آگاه شوند که محیط زیست مساله مهمی در دین است، دوم این که ما می خواهیم فقه محیط زیستی را به وجود بیاوریم."

آقای منصوری همچنین گفت: "این فقه باید در مدارس و مکاتب تدریس شود تا مردم ریشه های محیط زیست را در دین ببینند."

برخی از روحانیان سرشناس هم گفته اند که در این کار سهم خواهند گرفت.

آیت الله آصف محسنی، در این نشست گفت: "این کار خیلی خوبی است اگر ما بیاییم فقه محیط زیست را بنویسم. آیات قرآن، احادیث و فتاوی که در فقه وجود دارد، همه یک جا شوند بسیار خوب است و از نظر علمی کتابهای بزرگی را می خواهد که نوشته شود."

محیط زیست در افغانستان، به ویژه شهرهای بزرگ این کشور به دلیل آلودگی هوا، خیابان ها و اماکن عمومی به شدت آسیب دیده و باعث نگرانی مقامات این کشور شده است.

مقامهای بهداشتی در افغانستان می گویند آلودگی محیط زیست تنها در شهر کابل سالانه باعث مرگ بیش از سه هزار نفر می شود.

افزایش جمعیت در شهرها، افزایش وسایط نقلیه، نبود امکانات برای از بین بردن کثافات، استفاده از مواد دودزا در کارخانه ها، نانوایی ها و کوره های خشت پزی، عدم آگاهی مردم در این زمینه و کاهش مناطق سبز از عوامل عمده آلودگی محیط زیست در افغانستان اعلام شده است.

پیش از این اداره محیط زیست افغانستان از مردم خواسته بود که روزهای پنجشبه آخر هر ماه برای پاک کاری دسته جمعی شهرها شرکت کنند.

نخستین برنامه پاک کاری دسته جمعی در کابل پنجشنبه گذشته به اجرا گذاشته شد.

مطالب مرتبط