به روز شده:  12:10 گرينويچ - 28 ژوئن 2009 - 07 تیر 1388

استقبال افغانستان از طرح آمریکا در مبارزه با مواد مخدر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان از طرح جدید آمریکا برای کاهش تولید و قاچاق مواد مخدر در این کشور استقبال کرده است.

روز گذشته ریچارد هولبروک، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان در نشست وزیران خارجه گروه ۸ در ایتالیا اعلام کرد که کشور او در مورد مبارزه با مواد مخدر افغانستان استراتژی تازه ای را روی دست گرفته است.

ژنرال خداداد، وزیر مبارزه با مواد مخدر افغانستان در یک نشست خبری گفت که هر طرحی که مطابق سنتهای اجتماعی و منافع مردم این کشور باشد، آن را حمایت می کند.

وزیر مبارزه با مواد مخدر افغانستان گفت: "ما هر استراتژی که مثبت باشد، در داخل افغانستان برای مردم قابل قبول باشد، با رسم و رواج های ملی ما مطابقت داشته باشد و مطابق به استراتژی مبارزه با مواد مخدر افغانستان باشد، ما آن را پشتیبانی می کنیم."

آقای هلبروک با انتقاد ضمنی از روش مبارزه علیه مواد مخدر در هفت سال گذشته گفت پول هایی که تاکنون برای کاهش کشت و قاچاق مواد مخدر در افغانستان به مصرف رسیده به هدر رفته و مصرف این پول ها سبب نشده است که درآمد طالبان و گروه های شورشی از راه مواد مخدر کاهش یابد.

احمد ظاهر فقیری، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان هم در این نشست حضور داشت گفت که استراتیژی جدید مبارزه علیه مواد مخدر در واقع بخشی از استراتیژی جدید آمریکا برای حل مساله افغانستان است که دولت باراک اوباما بر اجرای آن تاکید دارد.

آقای هولبروک همچنین گفت که در این استراتژی تلاش می شود به جای تخریب کشتزارهای خشخاش، کشاورزان به کشت جایگزین تشویق شوند.

با این حال هنوز معلوم نیست که استراتژی جدید چه زمانی به اجرا گذاشته می شود.

ژنرال خداداد در نشست خبری خود گفت که برای جلوگیری از کشت خزانی خشخاش برنامه تازه ای را در ۲۵ ولایت افغانستان به راه می اندازد.

او در باره این برنامه گفت: "این کمپاین مطابق رسم و رواج ملی افغانستان است، در باره آن با دوستان بین المللی مشورت کرده ایم؛ این کمپاپن در سالهای گذشته هم نتیجه داده است و ما آن را پیش می بریم."

آقای خدایداد می گوید اجرای این برنامه در سال گذشته باعث شد که کشت خشخاش در افغانستان ۱۹ درصد کاهش یابد.

به گفته او، ظرف چند سال گذشته کشت خشخاش در ۱۸ ولایت افغانستان کاملاً متوقف شده و احتمالاً تا پایان سال ۲۰۰۹ کشت خشخاش در چهار تا پنج ولایت دیگر نیز متوقف خواهد شد.

مبارزه با کشت خشخاش و قاچاق مواد مخدر از اولویت های دولت افغانستان است و ظرف هفت سال گذشته میلیون ها دلار در این زمینه در این کشور مصرف شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.