اسپنتا: در انتخابات به ناظران بیشتر بین المللی نیاز است

رنگین دادفر اسپنتا

وزیر خارجه افغانستان از جامعه جهانی درخواست کرده است که به شمار ناظران خود در انتخابات ریاست جمهوری این کشور بیافزایند.

رنگین دادفر اسپنتا، وزیر خارجه افغانستان که در یک نشست خبری گفت که برای نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری، که در ۲۹ اسد/مرداد برگزار می شود به ناظران بیشتر بین المللی نیاز است.

آقای اسپنتا، که به تازگی از نشست گروه هشت در ایتالیا بازگشته است، گفت که در برگزاری این انتخابات "امکان مداخله های بیشتر" و حتی "خطر تغییر نتایج انتخابات" وجود دارد.

وزیر خارجه افغانستان گفت: "ناظران بی طرف جامعه جهانی، که البته منظور از جامعه جهانی تنها کشورهای غربی نیست، ما باید از کشورهای اسلامی، از مصر، از هند از کشورهای آسیایی ناظر بخواهیم که از اوضاع انتخابات نظارت کنند."

او افزود: "هم امکان مداخله خارجیان در انتخابات و نتایج انتخابات وجود دارد - چیزی که باعث نگرانی جدی است - و هم امکان مداخله دیگران، مقامات محلی و غیره."

اگر چه آقای اسپنتا از مداخله کشور خاصی در این مورد نام نبرد، اما پیش از این حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در باره دیدار سفیر آمریکا با شماری از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری واکنش تندی نشان داده بود.

اما سفارت آمریکا اخیراً تاکید کرد که از نامزد خاصی در افغانستان حمایت نمی کند.

کارل ایکن بیری، سفیر آمریکا در کابل گفته است که دیدار او با برخی از نامزدهای ریاست جمهوری افغانستان، بر اساس اصول کاری او در این کشور صورت گرفته است.

آقای سپنتا همچنین تاکید کرد که نمایندگان کشورهای خارجی در افغانستان باید قانون اساسی این کشور را احترام کنند و از طریق وزارت خارجه این کشور برنامه های خود را با نهادهای دولتی و غیردولتی هماهنگ کنند.

آقای اسپنتا گفت: "نمایندگان کشورهای خارجی، به خصوص آنانی که قوانین افغانستان را در گفتگوها و صحبت های خود مراعات نمی کنند یادآوری کنم که مهمان محترم است، ما احترام می کنیم، اما مهمان باید قوانین صاحب خانه را مراعات کند."

وزیر خارجه افغانستان همچنین گفت که در نشست وزرای خارجه هشت کشور بزرگ صنعتی حمایت برخی از کشورهای اسلامی را برای کمک به افغانستان جلب کرده و به زودی یک هیات بلندپایه از افغانستان به مصر سفر خواهد کرد.

مطالب مرتبط