مسابقات دوچرخه سواری در شهر کابل

Image caption دوچرخه سواری در سالهای اخیر در مواردی با اهدافی غیرحرفه ای مانند، مبارزه با مواد مخدر برگزار شده است

در مسابقات دوچرخه سواری در شهر کابل ۵۰۰ ورزشکار شرکت کردند و ۱۱ تن به عنوان "بهترین های" این مسابقه برگزیده شدند.

در این مسابقه که بامداد امروز، ۱۲ سرطان/تیر، برگزار شد، دوچرخه سواران از منطقه ای موسوم به "سرای شمالی"، در شمال کابل تا ورزشگاه غازی در شرق کابل، به طول ۲۰ کیلومتر رکاب زدند.

مسئولان فدراسیون دوچرخه سواری افغانستان می گویند هدف از برگزاری این مسابقه که با شعار "بیایید با هم کار کنیم" برگزار شد، رشد ورزش دوچرخه سواری در این کشور است. به گفته مسئولان این فدراسیون به ۱۱ ورزشکار برتر جوایزی هم داده شد.

عبدالصادق صادقی، رییس فدراسیون دوچرخه سواری افغانستان گفت: "یازده بهترین ورزشکار در این مسابقات معرفی شدند. به برنده مقام اول پنجاه هزار افغانی و یک بایسکل (دوچرخه)، به برنده مقام دوم بیست و پنج هزار افغانی و یک بایسکل و به برنده مقام سوم ده هزار افغانی و یک بایسکل ورزشی داده شد."

آقای صادقی افزود: "بقیه ورزشکاران از شماره چهارم تا یازدهم، هر کدام یک یک بایسکل ورزشی نصیب شدند."

عبدالقادر فهیم، یکی از دوچرخه سوارانی که در این مسابقه شرکت کرد و مقام دوم را از آن خود کرد، به بی بی سی گفت: "عضو تیم ملی دوچرخه سواری و عضو تیم باشگاهی شهرداری کابل هستم. من حایز مقام دوم شدم، چون تمرینات زیادی کرده ام. همه روزه از صد و پنجاه تا صد و شصت کیلو متر تمرین می کنم."

مسئولان فدراسیون دوچرخه سواری افغانستان می گویند این مسابقه به همکاری یک شرکت تجارتی و کمیته ملی اولمپیک این کشور راه اندازی شد.

این مسئولان همچنین می گویند دور دیگر مسابقات دوچرخه سواری هفته آینده در کنار نزدیکی تپه تاج بیگ در غرب شهر کابل بر گزار خواهد شد که در آن صدها ورزشکار دختر و پسر شرکت خواهند کرد.

سال گذشته نیز مسابقات مشابهی در شهر کابل برگزار شد که در آن شماری از دوچرخه سواران دختر و پسر از کابل و ولایتهای مختلف افغانستان شرکت کرده بودند.