موافقت روسیه برای همکاری با آمریکا در مورد افغانستان

Image caption سفر اوباما به روسیه دو روز طول خواهد کشید

یک مقام ارشد آمریکایی به بی بی سی گفت روسیه با انتقال سربازان آمریکایی به افغانستان از طریق حریم هوایی خود موافقت کرده است.

چنین توافقی می تواند مسیر تازه بسیار مهمی را برای ارتش آمریکا جهت انتقال نیرو به افغانستان فراهم کند، و قرار است جزئیات این توافق رسما در جریان سفر رسمی باراک اوباما به مسکو در روزهای آتی اعلام شود.

با این حال یک مقام کرملین علی رغم تایید وجود یک معاهده در این باره، تلویحا گفت این توافق صرفا به انتقال تسلیحات مربوط می شود.

دولت روسیه پیشتر اعلام کرده بود که آمریکا برای انتقال سرباز از روسیه درخواستی نکرده است.

ادعای امکان انتقال سرباز از طریق حریم هوایی رسیه پس از آن مطرح شد که دولت روسیه اعلام کرد به آمریکا اجازه خواهد داد که از قلمروی روسیه برای انتقال تسلیحات و تجهیزات نظامی به افغانستان استفاده کند.

این خبر در حالی اعلام شد که باراک اوباما روز دوشنبه ششم ژوئیه برای دیدار با مقام های ارشد دولت روسیه به مسکو سفر خواهد کرد.

روسیه در حال حاضر به آمریکا اجازه می دهد که از قلمرو آن کشور فقط برای انتقال محموله های نظامی به استثنای تسلیحات و مهمات، استفاده کند.

مقام های روس پیشتر گفته بودند که امکان همکاری های بیشتر با آمریکا برای ارسال محموله هایش از قلمروی روسیه به افغانستان وجود دارد.

سرگئی پریخودکو، یکی از مشاوران بلندپایه رئیس جمهوری روسیه، روز جمعه (3 ژوئن) گفت که محموله های نظامی آمریکا به افغانستان از طریق هوا و زمین به این کشور فرستاده خواهند شد.

آلکس پاولف، سخنگوی دولت روسیه، نیز تصمیم جدید دولت روسیه را تایید کرده است.

این خبر در حالی اعلام شده است که ارتش آمریکا در روزهای گذشته علمیات گسترده ای را علیه مواضع طالبان در ولایت جنوبی هلمند افغانستان آغاز کرده است.

Image caption آمریکا در حال اعزام 20 هزار نیروی کمکی به افغانستان است

دست کم 4000 تفنگدار دریایی آمریکا و 650 نظامی افغان در این علمیات شرکت دارند.

آمریکا و کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) برای نیروهای خود در افغانستان از مسیر پاکستان نیز محموله های تسلیحاتی و لجستیک می فرستند.

اما شورشیان طالبان بارها به این محموله ها حمله کرده اند، و به همین دلیل است که آمریکا و متحدان این کشور ماه هاست که به دنبال باز کردن مسیر جدیدی از روسیه و کشورهای آسیای میانه بوده اند.

انتظار می رود که توافق نامه جدید برای ارسال تسلیحات یا احتمالا نیروهای آمریکا از مسیر روسیه به افغانستان رسما در دیدار رسمی روسای جمهوری آمریکا و روسیه در مسکو امضا شود.

باراک اوباما روز دوشنبه و سه شنبه هفته آینده با دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، دیدار و مذاکره خواهد کرد.

دولت آمریکا می گوید که برنامه اتمی ایران یکی از موضوع های مهم مورد بحث دیدار هفته آینده روسای جمهوری آمریکا و روسیه است.

مطالب مرتبط