'سرباز آمریکایی و ۲۲ شورشی در پکتیکا کشته شدند'

نقشه ولایت پکتیکا
Image caption گروه جلال الدین حقانی در برخی مناطق کوهستانی پکتیکا مراکز آموزشی و مخفی گاه دارند

انفجار انتحاری و نبرد میان سربازان آمریکایی و طالبان در ولایت پکتیکا، در جنوب شرق افغانستان منجر به کشته شدن یک سرباز آمریکایی و ۲۲ شورشی شده است.

وزارت داخله/کشور افغانستان در خبرنامه ای گفته است که انفجار انتحاری در برابر در ورودی پایگاه نظامیان آمریکایی در ولسوالی "زیروک" پکتیکا روی داد.

بر اساس این خبرنامه، به دنبال این انفجار جنگنده های نیروهای ائتلاف تحت فرمان آمریکا ستیزه جویان طالبان در یک منطقه دیگر هدف قرار دادند که در پی آن ۲۲ شورشی کشته شدند.

وزارت داخله می گوید جسدهای آنان در همان محلی که کشته شدند باقی مانده است.

حمیدالله ژواک، سخنگوی والی پکتیکا به بی بی سی گفت یک بمبگذار انتحاری تانکر بمبگذاری شده حامل خود را به در پایگاه نیروهای آمریکایی در ولسوالی/فرمانداری "زیروک" کوبید.

Image caption شماری از سربازان آمریکایی در پکتیکا مستقرند

سخنگوی والی پکتیکا گفت در این انفجار یک سرباز آمریکایی کشته و دو تن دیگر زخمی شدند. به گفته او، یکی از زخمیان سرباز افغان است.

سخنگوی والی پکتیکا شمار کشته شدگان طالبان در پی بمباران جنگنده های ائتلاف را سی دو تن گفت و افزود که هشت تن دیگر هم زخمی شدند.

آقای ژواک می گوید افراد زخمی شده در حال حاضر در بازداشت به سر می برند.

به گفته او، این ستیزه جویان طالبان پس از انفجار انتحاری پایگاه نظامیان آمریکایی را هدف تیراندازی قرار دادند و زمانی که این نظامیان به عملیات آغاز کردند، تلاش داشتند در یک مخفی گاه خود پنهان شوند.

طالبان مسئولیت حمله انتحاری به پایگاه نظامیان آمریکایی را به دوش گرفته و ادعا کرده اند که در این حمله "تلفات سنگینی" به نیروهای افغان و ائتلاف وارد کرده اند، اما نظامیان آمریکایی و مقامهای محلی افغان این ادعا را تکذیب کرده اند.

پکتیا یکی از ولایت هایی است که هر از گاهی شاهد خشونتهای خونین بوده است و شورشیان در برخی از مناطق آن نفوذ دارند.

بر اساس برخی گزارشها، افراد وابسته به شبکه جلال الدین حقانی، یکی از فرماندهان شورشیان در برخی مناطق کوهستانی پکتیا مراکز آموزشی و مخفی گاه دارند.

شورشیان مخالف دولت افغانستان تلاش دارند در آستانه برگزاری انتخابات سراسری در این کشور به حملات خود شدت بخشند و امنیت را مختل کنند.

از سوی دیگر مقامهای امنیتی افغان و نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان متعهد شده اند که امنیت انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی ۲۹ اسد/مرداد را تامین خواهند کرد.

مطالب مرتبط