مبارزات انتخاباتی در افغانستان گرمتر می شود

Image caption مبارزات انتخاباتی با نزدیک شدن زمان انتخابات گرمتر می شود

امروز شهرهای جلال آباد، گردیز، غزنی فیض آباد و کابل شاهد برگزاری همایش های متعدد انتخاباتی بود.

شرکت کنندگان همایش انتخاباتی در جلال آباد تامین امنیت را مهم ترین خواست خود عنوان کردند و سخنرانان این همایش حامد کرزی را فرد مناسبی برای بر آوردن این خواست خود عنوان کردند.

این در حالی است که شرکت کنندگان یک گردهمایی مشابه دیگر در شهر غزنی دلیل حمایت خود از آقای کرزی را توجه او به تحصیل و اشتغال اعلام کردند.

آنها همچنین از آقای کرزی خواستند که در صورت پیروزی "اشتباهات گذشته" را تکرار نکند.

از سوی دیگر شماری از زنان در تجمعی که از سوی حزب "نیاز ملی" در کابل برگزار شد نیز از نامزدی آقای کرزی حمایت کردند.

شماری از اهل کسبه در شهر چغچران، مرکز ولایت مرکزی غور و اعضای "حزب افغان ملت" و "شورای متحد اقوام" در شهر گردیز هم از آقای کرزی در انتخابات اعلام حمایت کردند.

همایش شهر گردیز با پول امان الله زدران، یکی مشاوران رئیس جمهوری برگزار شد. آقای زدران گفت چند روز پیش از سمت خود استفاد کرده است.

این در حالی است که شماری دیگر از اعضای حزب افغان ملت در کابل تجمع کردند و از نامزدی اشرف غنی احمدزی، دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری اعلام حمایت کردند.

شرکت کنندگان این گردهمایی گفتند که برنامه های آقای احمدزی با اهداف آنان هماهنگی دارد و به همین دلیل از او حمایت می کنند.

همچنین امروز گردهمایی دیگری در شهر هرات حمایت از اشرف غنی احمدزی برگزار شد.

اهانت به مجاهدین؟

عبدالله عبدالله در ادامه سفرهای انتخاباتی خود از شرق افغانستان به شمال این کشور رفت و در همایشی در شهر فیض آباد، مرکز ولایت بدخشان شرکت کرد.

آقای عبدالله در سخنرانی خود در این همایش برنامه خلع سلاح و غیرنظامی سازی افراد مسلح خارج از ارتش و پلیس را اقدامی علیه مجاهدین خواند.

برنامه ای که از چند سال پیش به این سو تحت عنوان انحلال گروههای مسلح غیرقانونی با حمایت مالی برخی از کشورها تحت نظر سازمان ملل در افغانستان اجرا می شود.

بر اساس این برنامه بیشتر گروههای مسلح خارج از نیروهای مسلح رسمی خلع سلاح شده است و این برنامه تحت نظر سازمان ملل اجرا می شود.

آقای عبدالله رسیدگی به خانواده های شهدا و معلولان را وظیفه دولت خود در صورت پیروزی اش در انتخابات دانست و تاکید کرد که دیگر کسی اجازه نخواهد داشت که به مجاهدین "اهانت" کند.

از سوی دیگر، عبدالجبار ثابت، دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری و دادستان پیشین افغانستان به ولایت بغلان در شمال این کشور سفر کرد.

آقای ثابت در گفتگو با خبرنگاران در شهر پلخمری گفت که مبارزه با فساد از اولویت های عمده او است.

مطالب مرتبط